Obecny kształt zawdzięcza pałacyk hr. Wacławowi Oborskiemu, który w 1905 r. zakończył budowę pałacyku, połączonego ze starym dworkiem miejskim Suchorzewskich, zbudowanym po zburzeniu renesansowego zamku rycerskiego Gryfitów-Mieleckich.
Pałacyk Oborskich to budynek złożony z dwóch brył: frontowej, murowanej z cegły, na kamiennym cokole i tylnej – starego, parterowego dworu, z pocz. XIX w. W rezultacie całość tworzy dzisiaj nieregularny rzut, z programem przestrzennym rozwiązanym w dwóch oddzielnych układach. Bryła frontowa jest rozczłonkowana, złożona z części parterowych i piętrowych, nakrytych oddzielnymi dachami o zróżnicowanych kształtach, pokrytych dachówką ceramiczną w różnych odcieniach czerwieni. Każda elewacja pałacyku została rozwiązana inaczej. Rzeszowski architekt Kazimierz Hołubowicz zastosował bogaty zestaw elementów architektonicznych. Wygląd nowej siedziby Oborskich odegrał dużą rolę w życiu Mielca, stając się wzorem do naśladowania przy budowie domów miejscowego, bogatego mieszczaństwa. Dodał miastu urody, wdzięku i oryginalności. Stał się tematem prac malarskich i rysunkowych miejscowych i przyjezdnych artystów, co trwa do dziś.
Na południowo-zachodnim obrzeżu miasta zwraca uwagę pałacyk otoczony skromnym i uporządkowanym parkiem. Założony w początkach XIX wieku park sięgał od zachodu i południa skarpy, za którą ciągnęły się mokradła. Z końcem XIX wieku ogród przekształcono na park w typie krajobrazowym. Dzisiaj już nic nie przypomina pierwotnej kompozycji. Pokryte asfaltem alejki ocieniają symetrycznie osadzone drzewa. Pałacyk Oborskich odegrał dużą rolę w życiu Mielca, stając się wzorem do naśladowania przy budowie domów miejscowego, bogatego mieszczaństwa. Dodał miastu urody, wdzięku i oryginalności. Stał się tematem prac malarskich i rysunkowych miejscowych i przyjezdnych artystów, co trwa do dziś.
Pałacyk Oborskich od 2001 roku jest główną siedzibą Muzeum Regionalnego Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu, do 1944 roku zamieszkiwali w nim kolejni właściciele mieleckich dóbr. Współcześnie w jego wnętrzach eksponowane są wystawy, a nierzadko odbywają się uroczystości miejskie, spotkania międzynarodowe, sesje naukowe, warsztaty.
Województwo: podkarpackie
Gmina: Mielec ( gm. miejska)