Muzeum historii fotografii Jadernówka w Mielcu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Dom Jadernych został zbudowany w latach 1904-1906 według projektu Stanisława Bronisławskiego. Od maja 1987 roku Jadernówka funkcjonuje jako placówka muzealna.

  Jest to budynek parterowy z jednym pomieszczeniem użytkowym na poddaszu. Do części mieszkalnej przylega altana fotograficzna z oszklonym dachem i ścianą od strony północnej. Rozkład pomieszczeń na parterze był czysto praktyczny. Wejście mieściło się od strony ulicy, z klatki schodowej na lewo wchodziło się do poczekalni, na prawo do części mieszkalnej. Z poczekalni prowadziły drzwi do altany fotograficznej, z której z kolei kolejne drzwi prowadziły także do części mieszkalnej, a dokładniej do kuchni. Altana zbudowana została zgodnie z ówczesnymi kanonami sztuki fotograficznej. Od strony północnej jedna ściana i połać dachowa zostały wykonane ze szkła w celu odpowiedniego naświetlenia pomieszczenia. Natężenie wpadającego światła regulowane było odpowiednim układem rolet w oknach.

  Jadernówka to dziś filia Muzeum Regionalnego SCK w Mielcu. Niegdyś dom mieszkalny i zakład fotograficzny rodziny Jadernych, zbudowany w latach 1904-1906. Często służył jako miejsce zebrań środowiska artystycznego lat 1918-1939, był też punktem kontaktowym działaczy konspiracji i partyzantki podczas okupacji hitlerowskiej 1939-1944.

  Przez 80 lat działalności zakładu August (ojciec) i Wiktor (syn) wykonali olbrzymią i unikatową dokumentację życia społeczno-gospodarczego Mielca i jego regionu. Po odrestaurowaniu obiektu i sąsiedniego budynku nr 21, w atelier urządzono stałą ekspozycję fotografii Jadernych oraz niepowtarzalną wystawę sprzętu fotograficznego (aparaty i akcesoria produkowane w różnych krajach świata). Od 1996 roku Muzeum zaczęło gromadzić również fotografie i sprzęt fotograficzny nie związane swym pochodzeniem z rodziną Jadernych, tworząc interesującą kolekcję związaną z historią fotografii w ogóle. W wyniku tych działań obecnie dział fotograficzny liczy już ponad 40 tysięcy eksponatów. Jest to jedna z czterech najważniejszych tego typu kolekcji w Polsce. Kilka razy w roku filia muzeum organizuje wystawy sztuki, w tym zabytków pochodzących ze znanych polskich zbiornic narodowych.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Mielec ( gm.miejska)