Dworek Suchorzewskich w Mielcu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Wybudowany w 1830 roku w stylu empire. Po zniszczeniu go w czasie II wojny światowej odbudowany ponownie w 1945 roku.

  Jest to budynek parterowy, murowany i otynkowany, na planie wydłużonego prostokąta. Przykryty jest dwuspadowym dachem z blachy. Od frontu posiada na osi czterokolumnowy portyk zwieńczony belkowaniem z tryglifami i trójkątnym szczytem. Prostokątne okna mają nadokienniki, nad nimi gzyms kordonowy, powyżej którego znajduje się rząd par malutkich okienek. We wnętrzach sklepienia kolebkowe z lunetami.

  Właściciel dworku mieszczącego się niedaleko kościoła św. Mateusza w Mielcu, Ignacy Suchorzewski w czasie powstania styczniowego 1863-1964 pełnił funkcję naczelnika powiatowej organizacji narodowej wspierającej powstanie. Organizował pomoc finansową i rzeczową, pomagał w zaopatrzeniu powstańców w broń i amunicję, udzielał schronienia powstańcom i uciekinierom z armii austriackiej. W czasie jednej z rewizji dworku w lutym 1864 r., kiedy znaleziono dowody na konspiracyjną działalność Suchorzewskich, został uwięziony i skazany przez austriacki sąd wojenny w Tarnowie na rok więzienia. Jego żona Paulina kierowała filialnym organem Komitetu Niewiast Polskich w powiecie mieleckim, pomagającym powstaniu, zbierała składki na cele powstańcze oraz ukrywała nieznanego z nazwiska podoficera austriackiego, który zdezerterował z pułku w Tarnowie. W czasie podejmowania gościną oficerów austriackich podobno namawiała ich do złamania przysięgi. W wyniku rewizji w lutym 1864 r., została skazana na karę grzywny przez austriacki sąd wojenny w Tarnowie. Suchorzewscy opuścili Mielec w 1870 roku.

  Od końca XIX w. do początku XXI w. w dworku mieściła się apteka. Wraz z ogrodem jest on wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego.

  Województwo: podkarpackie

  Gmina: Mielec (gm. miejska)