Aleksander Potocki – hrabia z Koniecpola

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Żył w latach 1756 – 1812.

  Hrabia Aleksander Potocki herbu Pilawa urodził się 30 marca 1756 roku w Maciejowicach. Zmarł w wieku 56 lat, 30 czerwca 1812 roku w Koniecpolu.
  Był synem Ignacego Potockiego i Józefy Petroneli z Sułkowskich. W 1784 roku został posłem województwa podolskiego. W 1790 roku był członkiem Komisji Porządkowej Cywilno-Wojskowej województwa krakowskiego dla powiatów ksiąskiego i lelowskiego, również Towarzyszem Kawalerii Narodowej, członkiem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. Był komisarzem ze stanu rycerskiego w Komisji Policji Obojga Narodów w 1792 roku.
  W latach 1793-1802 zaangażował się w sprawy likwidacji zbankrutowanych banków warszawskich. Jako przeciwnik konfederacji targowickiej, w 1794 przyłączył się do powstania kościuszkowskiego. Był zwolennikiem umiarkowanej orientacji, członkiem Sądu Najwyższego Kryminalnego Koronnego, który skazał przywódców konfederacji targowickiej. Od 1793 związany z masonerią. W okresie okupacji pruskiej działał w Warszawskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk i Eforacie Liceum Warszawskiego Samuela Lindego. 15 stycznia 1807 r. mianowany został dyrektorem policji w Komisji Rządzącej, zaś 5 października został ministrem policji Księstwa Warszawskiego. Został w 1808 roku członkiem Izby Edukacyjnej Księstwa Warszawskiego.
  W 1809 otrzymał Order Świętego Stanisława. W dniu 24 listopada 1811 został zmuszony do podania się do dymisji z tego stanowiska za krytykę polityki francuskiej. Mianowany w zamian został senatorem-wojewodą i otrzymał wysoką dożywotnią rentę. Od 14 lutego 1807 r. był także członkiem Izby Edukacyjnej, od 27 grudnia 1811 r. członkiem Dyrekcji Edukacyjnej. 22 marca 1810 został jednym z wysokich dostojników loży Wielkiego Wschodu Narodowego Księstwa Warszawskiego, później został wiceprezesem Towarzystwa Rolniczego.

  Aleksander Potocki w dniu 21 września 1778 poślubił Teresę Ludwikę z Czapskich, córkę wojewody malborskiego Michała Czapskiego, która wniosła mu dobra Koniecpol i Chrząstów z przyległościami. Aleksander rozbudował pałac w Chrząstowie (obecnie dzielnica Koniecpola), tworząc rezydencję magnacką. Miał syna Michała oraz córki: Joannę i Józefę.

  Pałac w Koniecpolu

            Dane identyfikacyjne

  Województwo:  śląskie                                                           

  Gmina:  Koniecpol