Czas powstania

1679 r.

Kościół w 1929 r. Źródło:fotopolska.eu

Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

Kościół Świętych Marcina i Bartłomieja to rzymskokatolicka, zabytkowa, drewniana świątynia znajdująca się w Borkach Wielkich, w gminie Olesno. Jest kościołem filialnym parafii św. Franciszka z Asyżu w Borkach Wielkich. Dnia 22 grudnia 1954 roku pod numerem 75/54, kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego. Znajduje się na Szlaku Drewnianego Budownictwa Sakralnego.
Świątynię wybudowano w końcu XVII wieku. Jest konstrukcji zrębowej, orientowany. W 1789 cieśla Szymon Stadko dobudował drewnianą wieżę, nakrytą dachem namiotowym, zwieńczonym tzw. latarnią oraz wielkim cebulastym hełmem. Pionowe ściany są szalowane nad sobotami. Dachy nad nawą są siodłowe i kryte gontem (gontem pobite są również ściany nawy i prezbiterium powyżej sobót, otaczających ściany).
Prezbiterium zamknięto trójbocznie, obok niego znajduje się zakrystia. W środku kościoła stropy są płaskie. W tęczy znajduje się barokowa Grupa Ukrzyżowania. Chór muzyczny, o prostym parapecie przedłużonym wzdłuż części ścian nawy, wsparty jest na prostych słupach.
Wnętrze cechuje się prostotą. Skromny ołtarz główny pochodzi z XVIII wieku i wykonano go w stylu barokowym ‒ na zwieńczeniu znajduje się rzeźba Boga Ojca oraz postacie dwóch aniołków. Ołtarz boczny poświęcony jest św. Franciszkowi. Inne zabytkowe elementy wyposażenia to ambona, kropielnica i niewielkie organy z XVIII wieku, barokowe rzeźby Matki Boskiej i św. Jana Nepomucena z początku tego samego stulecia, obraz św. Mikołaja (prawdopodobnie z XIX wieku).

Ołtarz. Źródło: fotopolska.eu

        Opis kontekstów historycznych

Kościół wybudowano w 1697 r. Do początków XX wieku był siedzibą parafii, którą przeniesiono do wybudowanej w latach 1910‒1911 nowej neogotyckiej świątyni oo. Franciszkanów. Obecnie drewniany kościółek pełni funkcję kościoła cmentarnego, a nabożeństwa odbywają się tutaj zaledwie kilka razy w ciągu roku.

Kościół cmentarny. Widok obecny. Źródło: www.commons.wikimedia.org

Dane identyfikacyjne
Województwo: opolskie
Gmina: Olesno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj