Krzyż szwedzki w Przecławiu i legenda jako krwawe pamiątki potopu szwedzkiego

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Z 1912 roku.

  Krzyż szwedzki został wzniesiony w 1912 roku z fundacji mieszczan przecławskich, dzięki staraniom burmistrza Jana Zacharskiego. Zbudowany został według tradycji na dawnej mogile –kopcu, dla upamiętnienia ofiar wojen szwedzkich z XVII w. Krzyż wykonany z kamienia z metalowym wizerunkiem Chrystusa został ustawiony na czworobocznym, uskokowym, gzymsowanym postumencie. Na cokole widnieje napis: Pamięci mieszczan przecławskich, poległych podczas wojen szwedzkich. Postawiono za bytności burmistrza Jana Zacharskiego. Krzyż pomalowany został na biało, ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem.

  O zmiennych kolejach losu Przecławia przypominają m.in. pomniki, kaplice, krzyże. Na niewielkim kopczyku, blisko kościółka św. Bernardyna przy ulicy Kilińskiego w Przecławiu, umiejscowiono tzw. Krzyż Szwedzki, upamiętniający mieszczan poległych w trakcie wojen szwedzkich.

  W czasie wojen szwedzkich mieszczanie z Przecławia urządzali w okolicznych lasach zasadzki na najeźdźców. Szwedzi w odwecie spalili Przecław i pobliski Rzochów. Mieszczanie schronili się w podziemnym korytarzu, który prowadził od kaplicy świętego Bernardyna do zamku. Gdy Szwedzi opuszczali już miasteczko, usłyszeli dochodzący spod ziemi płacz dziecka. Wszystkich przebywających w ukryciu mieszczan zamordowano. Po latach na kopcu ustawiono krzyż upamiętniający to wydarzenie.

  Województwo: Podkarpackie

  Gmina: Przecław

  Krzyż szwedzki w Przecławiu
  Krzyż szwedzki w Przecławiu
  Krzyż szwedzki w Przecławiu