Z 1912 roku.

Krzyż szwedzki został wzniesiony w 1912 roku z fundacji mieszczan przecławskich, dzięki staraniom burmistrza Jana Zacharskiego. Zbudowany został według tradycji na dawnej mogile –kopcu, dla upamiętnienia ofiar wojen szwedzkich z XVII w. Krzyż wykonany z kamienia z metalowym wizerunkiem Chrystusa został ustawiony na czworobocznym, uskokowym, gzymsowanym postumencie. Na cokole widnieje napis: Pamięci mieszczan przecławskich, poległych podczas wojen szwedzkich. Postawiono za bytności burmistrza Jana Zacharskiego. Krzyż pomalowany został na biało, ogrodzony ozdobnym, metalowym płotkiem.

O zmiennych kolejach losu Przecławia przypominają m.in. pomniki, kaplice, krzyże. Na niewielkim kopczyku, blisko kościółka św. Bernardyna przy ulicy Kilińskiego w Przecławiu, umiejscowiono tzw. Krzyż Szwedzki, upamiętniający mieszczan poległych w trakcie wojen szwedzkich.

W czasie wojen szwedzkich mieszczanie z Przecławia urządzali w okolicznych lasach zasadzki na najeźdźców. Szwedzi w odwecie spalili Przecław i pobliski Rzochów. Mieszczanie schronili się w podziemnym korytarzu, który prowadził od kaplicy świętego Bernardyna do zamku. Gdy Szwedzi opuszczali już miasteczko, usłyszeli dochodzący spod ziemi płacz dziecka. Wszystkich przebywających w ukryciu mieszczan zamordowano. Po latach na kopcu ustawiono krzyż upamiętniający to wydarzenie.

Województwo: Podkarpackie

Gmina: Przecław

Krzyż szwedzki w Przecławiu
Krzyż szwedzki w Przecławiu
Krzyż szwedzki w Przecławiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj