Kościół parafialny w Samogoszczy

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. Obecna murowana świątynia neogotycka pod wezwaniem Świętej Jadwigi Śląskiej została wzniesiona w latach 1863-1864 z fundacji Stanisława Zamojskiego i jego żony – Róży z Potockich, Zamojskiej. Projekt świątyni został sporządzony w pracowni znanego warszawskiego architekta Henryka Marconiego. We wnętrzu neogotyckiego kościoła możemy odnaleźć elementy pochodzące z wcześniejszej drewnianej świątyni, która znajdowała się dokładnie w tym samym miejscu. Są to między innymi rokokowa ambona z II poł. XVIII wieku, ozdobiona postaciami ewangelistów oraz chrzcielnica z końca XVII wieku. Są to najstarsze elementy obecnej świątyni.

  Sama historia parafii prowadzi nas do nieodległej miejscowości Tarnów, położonej na północ od Samogoszczy, po północnej stronie rzeki Promnik. W Tarnowie pierwsza parafii lokowana była już na przestrzeni I poł. XIV wieku. Niestety wylewy Wisły często niszczyły miejscowość i sam kościół – stąd decyzja o przeniesieniu parafii i budowie nowej świątyni – w Samogoszczy, w bezpiecznym miejscu, poza obszarami zalewowymi Wisły.

  Samogoszcz jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie, wzmiankowana już jest w 1198 roku jako miejscowość należąca do Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego z Miechowa. Sama miejscowość bierze swoją nazwę od imienia Samogost. W okresie I wojny światowej, w roku 1915, na przełomie lipca i sierpnia miejscowość znajdowała się na linii frontu. Podobnie było w roku 1939, gdzie nad Samogoszczą zestrzelono niemiecki samolot obserwacyjny oraz w roku 1944, kiedy toczyły się zacięte walki o przyczółek warecko- magnuszewski. Sam kościół w zawierusze wojennej nie ucierpiał w większym stopniu. Obok kościoła możemy zobaczyć, pamiętające czasy budowy kościoła, dzwonnicę. Na północ od kościoła znajduje się pochodząca z I poł. XIXw. plebania.