Kościół parafialny pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. Obecna murowana świątynia neogotycka pod wezwaniem Świętej Jadwigi Śląskiej została wzniesiona w latach 1863-1864 z fundacji Stanisława Zamojskiego i jego żony – Róży z Potockich, Zamojskiej. Projekt świątyni został sporządzony w pracowni znanego warszawskiego architekta Henryka Marconiego. We wnętrzu neogotyckiego kościoła możemy odnaleźć elementy pochodzące z wcześniejszej drewnianej świątyni, która znajdowała się dokładnie w tym samym miejscu. Są to między innymi rokokowa ambona z II poł. XVIII wieku, ozdobiona postaciami ewangelistów oraz chrzcielnica z końca XVII wieku. Są to najstarsze elementy obecnej świątyni.

Sama historia parafii prowadzi nas do nieodległej miejscowości Tarnów, położonej na północ od Samogoszczy, po północnej stronie rzeki Promnik. W Tarnowie pierwsza parafii lokowana była już na przestrzeni I poł. XIV wieku. Niestety wylewy Wisły często niszczyły miejscowość i sam kościół – stąd decyzja o przeniesieniu parafii i budowie nowej świątyni – w Samogoszczy, w bezpiecznym miejscu, poza obszarami zalewowymi Wisły.

Samogoszcz jest jedną z najstarszych miejscowości w regionie, wzmiankowana już jest w 1198 roku jako miejscowość należąca do Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Grobu Chrystusowego z Miechowa. Sama miejscowość bierze swoją nazwę od imienia Samogost. W okresie I wojny światowej, w roku 1915, na przełomie lipca i sierpnia miejscowość znajdowała się na linii frontu. Podobnie było w roku 1939, gdzie nad Samogoszczą zestrzelono niemiecki samolot obserwacyjny oraz w roku 1944, kiedy toczyły się zacięte walki o przyczółek warecko- magnuszewski. Sam kościół w zawierusze wojennej nie ucierpiał w większym stopniu. Obok kościoła możemy zobaczyć, pamiętające czasy budowy kościoła, dzwonnicę. Na północ od kościoła znajduje się pochodząca z I poł. XIXw. plebania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj