Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  12 września 1922 roku, słynny warszawski przemysłowiec Stanisław Wilhelm Lilpop, z okazji ślubu swojej córki, Anny ofiarował młodej parze posiadłość w Podkowie Leśnej. Państwo Iwaszkiewiczowie, bo o nich jest mowa, nazwali ją Stawisko. Po śmierci literata w 1980 r., zgodnie z jego wolą obiekt przeszeł na własność państwa i zostało utworzone Muzeum.

  Zachwycają oryginalne wnętrza, można odnieść wrażenie, że domownicy zaraz wrócą. Miejsce, tp było ważnym punktem na kulturalnej mapie Polski. Wykaz osób, które odwiedzały dom jest imponująca, literaci, muzycy, a nawet królowa Belgów Elżbieta w 1955 roku. W okresie ostatniej wojny udzielono schronienia potrzebującym (Krzysztof Kamil Baczyński, Witold Lutosławski, Jerzy Andrzejewski). Po upadku powstania dom stał otworem dla każdego, który szukał schronienia, chociażby na jedną noc.

  W kwietniu 1991 roku Instytut Yad Vashem w Jerozolimie odznaczył pośmiertnie Annę i Jarosława Iwaszkiewiczów dyplomem oraz medalem „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”.

  Muzeum jest samorządową instytucją kultury powiatu grodziskiego, prowadzi bogatą działalność. Miejsce, to należy również do ulubionych plenerów filmowców.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł