Zespół „Prosto z pola” powstał w 2015 r., początkowo pod nazwą Zespół z Gminy Niedrzwica Duża. Członkami grupy zostali pracownicy oraz przyjaciele GOKSiR aktywnie uczestniczący w jego działaniach. Połączyło ich zamiłowanie do folkloru oraz do lokalnej kultury i tradycji. Na początku 2016 r. zmieniono nazwę na „Prosto z pola”. W istocie na próby członkowie przybywają… prosto z pracy. W repertuarze „Prosto z pola” znajdują się m.in. pieśni zebrane i wykonywane niegdyś przez Zespól Śpiewaczy z Niedrzwicy Kościelnej, który działał w latach 1975 – 2000 pod kierunkiem pani Janiny Głąbowej. To właśnie z tymi utworami zespół „Prosto z pola” zdobył wyróżnienie podczas 50. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, w kategorii folklor – kontynuacja.

tekst i fotografia GOKSiR w Niedrzwicy Dużej

Województwo lubelskie