Rynek we Wrocławiu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Wrocławski rynek jest jednym z największych w Polsce. W samym jego centrum znajduje się budynek starego oraz nowego ratusza wraz z przyległymi do nich kamienicami. Znajduje się tam obecnie wiele lokali gastronomicznych, ale również siedziby instytucji miejskich, czy artystycznych (jak choćby siedziba Instytut Jerzego Grotowskiego, która mieście się w przejściu Żelaźniczym. Dawniej znajdował się tam Teatr Laboratorium).

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=rynek+wroc%C5%82aw&tbm=isch&ved=2ahUKEwi91d3v1PD0AhUDx4sKHSIyByYQ2-cCegQIABAA&oq=rynek+w&gs_lcp=CgNpbWcQARgAMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDoHCCMQ7wMQJzoGCAAQCBAeOgQIABAYOggIABCxAxCDAToLCAAQgAQQsQMQgwE6CAgAEIAEELEDOgQIABAeUO8KWM4dYJ0maAJwAHgAgAFziAHeBpIBAzkuMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=t5C_Yf2dLIOOrwSi5JywAg&bih=749&biw=1536&client=firefox-b-d#imgrc=otaMNBM9n8GjHM

  Wzmianki o wrocławskim rynku pochodzą już z XIII wieku. Był on wielokrotnie przebudowywany, a wiele z otaczających go dziś budynków zostało odbudowanych dopiero po wojnie według zachowanych zdjęć lub grafik. Dawniej przez rynek biegły tory i kursowały tędy tramwaje dziś nie ma już po nich śladu, można jednak pokusić się o przejażdżkę bryczką konną.

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=rynek+wroc%C5%82aw&tbm=isch&ved=2ahUKEwi91d3v1PD0AhUDx4sKHSIyByYQ2-cCegQIABAA&oq=rynek+w&gs_lcp=CgNpbWcQARgAMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDoHCCMQ7wMQJzoGCAAQCBAeOgQIABAYOggIABCxAxCDAToLCAAQgAQQsQMQgwE6CAgAEIAEELEDOgQIABAeUO8KWM4dYJ0maAJwAHgAgAFziAHeBpIBAzkuMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=t5C_Yf2dLIOOrwSi5JywAg&bih=749&biw=1536&client=firefox-b-d#imgrc=YtqdyItQE1VmFM

  Można tu trafić na ulicznych artystów oraz lokalnych rzemieślników oferujących przechodniom swoje rękodzieła oraz ulicznych artystów. Jest to miejsce regularnie odwiedzane przez turystów, ponieważ w najbliższej okolicy rynku rozlokowane jest wiele z turystycznych atrakcji Wrocławia. Przez cały rok odbywają się tutaj plenerowe wystawy fotograficzne, imprezy masowe, koncerty czy nawet seanse filmowe. Dwa razy do roku ma tu miejsce jarmark miejski, na którym można zobaczyć najróżniejsze produkty i towary pochodzące nie tylko z tego regionu Polski. Ponadto rynek jest tak zorientowany by leżał na szlaku handlowym Via Regia łączącego dawniej Francję, Flandrię, Nadrenię, środkowe Niemcy, południową Polskę i Ruś.