Rynek we Wrocławiu

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Wrocławski rynek jest jednym z największych w Polsce. W samym jego centrum znajduje się budynek starego oraz nowego ratusza wraz z przyległymi do nich kamienicami. Znajduje się tam obecnie wiele lokali gastronomicznych, ale również siedziby instytucji miejskich, czy artystycznych (jak choćby siedziba Instytut Jerzego Grotowskiego, która mieście się w przejściu Żelaźniczym. Dawniej znajdował się tam Teatr Laboratorium).

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=rynek+wroc%C5%82aw&tbm=isch&ved=2ahUKEwi91d3v1PD0AhUDx4sKHSIyByYQ2-cCegQIABAA&oq=rynek+w&gs_lcp=CgNpbWcQARgAMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDoHCCMQ7wMQJzoGCAAQCBAeOgQIABAYOggIABCxAxCDAToLCAAQgAQQsQMQgwE6CAgAEIAEELEDOgQIABAeUO8KWM4dYJ0maAJwAHgAgAFziAHeBpIBAzkuMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=t5C_Yf2dLIOOrwSi5JywAg&bih=749&biw=1536&client=firefox-b-d#imgrc=otaMNBM9n8GjHM

  Wzmianki o wrocławskim rynku pochodzą już z XIII wieku. Był on wielokrotnie przebudowywany, a wiele z otaczających go dziś budynków zostało odbudowanych dopiero po wojnie według zachowanych zdjęć lub grafik. Dawniej przez rynek biegły tory i kursowały tędy tramwaje dziś nie ma już po nich śladu, można jednak pokusić się o przejażdżkę bryczką konną.

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=rynek+wroc%C5%82aw&tbm=isch&ved=2ahUKEwi91d3v1PD0AhUDx4sKHSIyByYQ2-cCegQIABAA&oq=rynek+w&gs_lcp=CgNpbWcQARgAMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDoHCCMQ7wMQJzoGCAAQCBAeOgQIABAYOggIABCxAxCDAToLCAAQgAQQsQMQgwE6CAgAEIAEELEDOgQIABAeUO8KWM4dYJ0maAJwAHgAgAFziAHeBpIBAzkuMZgBAKABAaoBC2d3cy13aXotaW1nwAEB&sclient=img&ei=t5C_Yf2dLIOOrwSi5JywAg&bih=749&biw=1536&client=firefox-b-d#imgrc=YtqdyItQE1VmFM

  Można tu trafić na ulicznych artystów oraz lokalnych rzemieślników oferujących przechodniom swoje rękodzieła oraz ulicznych artystów. Jest to miejsce regularnie odwiedzane przez turystów, ponieważ w najbliższej okolicy rynku rozlokowane jest wiele z turystycznych atrakcji Wrocławia. Przez cały rok odbywają się tutaj plenerowe wystawy fotograficzne, imprezy masowe, koncerty czy nawet seanse filmowe. Dwa razy do roku ma tu miejsce jarmark miejski, na którym można zobaczyć najróżniejsze produkty i towary pochodzące nie tylko z tego regionu Polski. Ponadto rynek jest tak zorientowany by leżał na szlaku handlowym Via Regia łączącego dawniej Francję, Flandrię, Nadrenię, środkowe Niemcy, południową Polskę i Ruś.