Niedźwiedź na szczycie Ślęży

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Wykonany z granitu zapewne w okresie lateńskim posąg przedstawiający uproszczoną figurę zwierzęcia, niedźwiedzia lub dzika został przetransportowany na szczyt góry Ślęży w roku 1903.

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=sleza+niedzwiedz&client=firefox-b-d&sxsrf=AOaemvJChwprLWnbgz8YupqRJppk_LCRGQ:1639938468072&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiq497uvvD0AhXQs4sKHZDAAlMQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1536&bih=749&dpr=1.25#imgrc=ZhEUloeY-cQN2M

  Odnaleziony w okolicy i związany z kręgiem kultury celtyckiej mógł mieć – dla dawniej zamieszkującej te tereny ludności (być może nawet samych Ślężan) – znaczenie religijne; być może pełnił jakąś funkcję ceremonialną. Obecnie pomnik jest mocno zniekształcony, dawniej był wyższy obecnie liczy około 100cm, uszkodzonym nogom stanowiącym kolumny posągu brakuje łap. Głowa zwierzęcia zniekształcona przez erozję stanowi jedynie obecnie zarys, wciąż widać jednak niedźwiedzi ogonek oraz dwa zatarte już mocno symbole. Jeden na boku rzeźby, drugi zaś na brzuchu przypominający kształtem ukośny krzyż.

  źródło: google grafika, dostęp 12.2021; https://www.google.com/search?q=sleza+niedzwiedz&client=firefox-b-d&sxsrf=AOaemvJChwprLWnbgz8YupqRJppk_LCRGQ:1639938468072&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwiq497uvvD0AhXQs4sKHZDAAlMQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1536&bih=749&dpr=1.25#imgrc=1TCoquamBE2ecM

  Zrobienie sobie zdjęcia na grzbiecie ,,misia” po zdobyciu Ślężańskiego szczytu stanowi częstą praktykę pośród odwiedzających górę turystów. Obecnie odradza się jednak podobne zachowanie – jakiś czas temu informowała o tym nawet zamieszczona nieopodal tabliczka, nikt raczej nie boi się tego, że mieszkający na Dolnym Śląsku od blisko 2 000 lat granitowy niedźwiedź zarwie się pod ciężarem. Z całą pewnością jest to jednak relikt dawnych wierzeń i nie ma potrzeby by pomagać erozji dodatkowo wycierając grzbiet zwierzęcia.