Rajd Zapory

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Rajd im. cc. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. ,,Zapora’’ po raz pierwszy wyruszył z Bełżyc w 2013 r. W 2021 r. odbyła się już VIII edycja tego największego w Polsce pieszego rajdu historyczno-patriotycznego. Co roku bierze w nim udział ok. 700 osób.

  Celem rajdu jest odbudowa i umocnienie pamięci o żołnierzach AK i WiN walczących na terenie Gminy Bełżyce i gmin sąsiednich z okupantem niemieckim, a po wojnie z komunistami i Sowietami. W trakcie rajdu, którego trasa co roku się zmienia, odwiedzane są miejsca związane z historią Zaporczyków.

  Marszowi towarzyszą liczne atrakcje skierowane głównie do dzieci i młodzieży: konkursy historyczne, inscenizacje, prezentacje sprzętu wojskowego – historycznego i współczesnego oraz ogniska i  poczęstunki organizowane przez mieszkańców odwiedzanych terenów.

  Głównymi organizatorami Rajdu są burmistrz Bełżyc i Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław” z Warszawy. Patron rajdu mjr Hieronim Dekutowski w czasie niemieckiej okupacji zasłynął z wielu akcji bojowych i dywersyjnych, jest jednym z najsłynniejszych bohaterów antysowieckiej partyzantki. Przez wiele lat był poszukiwany przez NKWD i UB, a podczas próby przedostania się na zachód wskutek zdrady został aresztowany, a po roku śledztwa skazany na karę śmierci.

  fot. Agnieszka Zagajewska

  Województwo lubelskie

  Gmina Bełżyce