Ruiny Zamku Auras w Urazie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Pierwsze wzmianki na temat zamku w miejscowości Uraz pochodzą z połowy XIII wieku, kiedy urzędował tam kasztelan. W 1319 r. zamek został rozbudowany przez ówczesnego właściciela, Andreasa Radaka. Oczywiście nie była to ostatnia przebudowa, bo po XV-wiecznych modernizacjach obiekt otrzymał plan trójkąta równobocznego i został otoczony fosą.

  „Zamek usytuowano w zakolu Odry i otoczono wałem ziemnym oraz fosą. Składał się on z poligonalnego narysu murów obronnych, z budynkiem mieszkalnym w formie wieży wpisanej w zachodni narożnik obwodu, i baszty bramnej po stronie północnej. Wieża mieszkalna, początkowo trzykondygnacyjna, zbudowana została z rudy bagiennej i cegły na planie trójkąta równobocznego, o ostrych narożach wymierzonych w stronę miasta i Odry, powodujących „ślizganie” się pocisków po murze, a tym samym łagodzących przykre skutki ewentualnego ostrzału nieprzyjaciela – przy czym długość jednego boku wynosiła około 23 metry, a grubość ścian w dolnych partiach – około 2,5 metra. Była to konstrukcja niezwykle rzadka – prawdopodobnie na świecie istnieją tylko trzy zamki oparte na podobnym planie.

  Podczas XIX-wiecznej modernizacji rozebrano otaczający go mur, zasypano fosę i nadano zamkowi charakter neogotycki. Obecnie obiekt pozostaje w rękach prywatnych i można go oglądnąć z zewnątrz.