W maju 1989 roku zorganizowano I Ogólnopolskiego Przeglądu Filmów Ekologicznych EKOFILM ’89. Pomysłodawcami byli Okręgowa Instytucja Rozpowszechniania Filmów w Szczecinie oraz Nowogardzki Dom Kultury.
Do pierwszej edycji zgłoszono 26 filmów z najbardziej znanych wytwórni (m.in. Wytwórnia Filmów Oświatowych, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych, Czołówka). Były to zarówno produkcje współczesne, jak i z początku lat 80. (najstarszy film pochodził z 1979 roku).

Kolejną edycję Festiwalu Nowogardzki Dom Kultury zorganizował po trzech latach, w październiku 1992 roku. Formuła ulega jednak zmianie – przegląd zastąpiono konkursem filmowym, pozostawiając nazwę. EKOFILM dopełniły prezentacje innych form edukacji ekologicznej, takie jak seminaria, sejmiki, wystawy, warsztaty plastyczne, koncerty i konkurs fotograficzny. W ten sposób, w jednym miejscu i czasie, możliwy stał się splot różnych wątków tematycznych związanych z ochroną środowiska.

W 1998 roku, podczas V edycji, EKOFILM rozszerzył swój zasięg i stał się również festiwalem międzynarodowym.
Kolejne edycje wypracowały formułę, która utrzymała się do dziś: festiwalowe zmagania filmowców poprzedzają liczne imprezy, konkursy i działania ekologiczne. Tematyczne konkursy fotograficzne, plastyczne i przyrodnicze to tylko część z nich. Odbywają się koncerty i spektakle przygotowane przez instruktorów i młodzież NDK. Przez kilka edycji organizowany był Ogólnopolski Konkurs na Plakat Festiwalu. Organizatorzy dbają również o zapraszanie interesujących gości. Jednym z nich był niepełnosprawny Janek Mela, który z polarnikiem Markiem Kamińskim zdobył oba bieguny.

„Od wielu lat Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego EKOFILM, organizowany w Nowogardzie, przyciąga uwagę twórców filmowych z całego świata. Podczas każdej edycji na festiwal przysyłane są filmy z najdalszych zakątków kuli ziemskiej. Jest to z pewnością wskaźnik wagi tematu, jakim jest ekologia, potrzeby rozmawiania o ochronie środowiska i szukaniu rozwiązań, które pomogą poprawić stan przyrody. Z drugiej strony satysfakcjonujący jest fakt, że wieść o nowogardzkim festiwalu filmowym przemierza dziesiątki tysięcy kilometrów i inspiruje twórców do dzielenia się swoją pracą. Każda edycja EKOFILMU spełnia swoje założenia: z jednej strony pozwala zaprezentować się twórcom z różnych krajów i kontynentów, z drugiej — daje widzom możliwość skonfrontowanie często różnych punktów widzenia na otaczający nas świat. Serdecznie zapraszamy!”

Festiwal odbywa się co dwa lata. XV edycja festiwalu w 2020 r. nie odbyła się z uwagi na stan zagrożenia epidemicznego spowodowany koronawirsuem.

Źródło: Nowogardzki Dom Kultury

Województwo: zachodniopomorskie

Gmina: Nowogard

Logo festiwalu Foto: Nowogardzki Dom Kultury
Występy młodzieży podczas festiwalu EKOFILM Źródło: www.nowogard.pl
Gala wręczenie nagród podczas festiwalu EKOFILM Źródło: www.nowogard.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj