Dwór pałacowy w Kulicach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Dwór neoklasycystyczny obejmuje dwór, pałac, park oraz zabudowę gospodarczą. Budynek pałacu jest projektem parterowo – piętrowym, murowanym, podpiwniczonym, jedenastoosiowym, nakrytym dwuspadowym dachem z naczółkami.

  W poł. XIX w. na osi środkowej dostawiono arkadkowy ryzalit wejściowy, a ściany korpusu pokryto boniowaniem. W II połowie XIX w. rozbudowano go o skrzydło płn.-wsch. i płn.-zach., oranżerię oraz łącznik pomiędzy korpusem głównym a skrzydłem płn.-wsch.

  Elewację płn.-wsch. skrzydła, której nadano funkcję nowej fasady, ujęto po bokach dwoma ryzalitami zwieńczonymi szczytami w kształcie trójkątów, natomiast drzwi i okna ozdobiono obramieniami. Wejście główne przeniesiono do nowego skrzydła, a dotychczasową sień przekształcono w reprezentacyjny salon z wyjściem na zewnątrz. Zachowały się częściowo elementy dawnej stolarki, futryny drzwi oraz drewniane schody wraz z kolumnami podtrzymującymi belkę stropowa.

  W obrębie dworu przy pałacu znajduje się park krajobrazowy z pocz. XIX w.

  W II połowie XIX w. park wzbogacono o gatunki drzew i krzewów obcego pochodzenia oraz zakomponowano kręty układ alejek. Kilkuhektarowy park zachował dawny układ przestrzenny wraz z cennym starodrzewem, w którym dominują potężne dęby. Ciekawostką jest 150-letni buk Kasztelan znajdujący się w obrębie parku.

  Pierwszym właścicielem obecnego dworu w Kulicach był p.por. Friedrich August von Bismarck. Tu urodził się i w latach 1838-44 zarządzał dobrami Otto von Bismarck. W 1845 r. nastąpił podział majatków, w wyniku którego Kulice wraz z dworem przypadły Bernhardowi von Bismarckowi, landratowi powiatu nowogardzkiego, szambelanowi dworu i tajnemu radcy rządowemu. Za jego życia kulicka siedziba szlachecka uzyskała dzisiejsza formę. Od poł. XIX w. dwór ulegał licznym przebudowom i modernizacjom. Bezpośrednio w latach powojennych zespół podworski należał do Państwowych Nieruchomości Ziemskich. W 1949 r. utworzono w Kulicach PGR.

  Pałac w Kulicach Foto: Wioleta Pilipczuk
  Pałac w Kulicach Foto: Wioleta Pilipczuk
  Pałac w Kulicach Foto: Wioleta Pilipczuk

  Województwo: Zachodniopomorskie

  Gmina: Nowogard