Muzeum Pożarnictwa zostało otwarte 26 października 2014 r. Mieści się w rozbudowanej strażnicy OSP Oseredek.

Pomysłodawcą utworzenia muzeum był Jan Łasocha. W połowie lat 60-tych zrodziło się u niego zainteresowanie do starych bezużytecznych sikawek i motopomp, które przerodziło się z czasem do pasji gromadzenia wszystkiego co było związane ze strażą pożarną.

Liczne zbiory motopomp i sikawek z czasem powiększyły się o samochody pożarnicze, umundurowanie, uzbrojenie osobiste, armaturę wodno-pianową, oraz dokumenty i czasopisma, które przechowywane były w pomieszczeniach i garażach miejscowej jednostki.

Obecnie w Muzeum ponad 300 egzemplarzy eksponatów pochodzi z jego własnych zbiorów! Wiele eksponatów pochodzi również z zaprzyjaźnionego powiatu Freudenstadt z Niemiec.

Ekspozycja stale się powiększa.