Kolegiata Kórnicka

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Kościół w Kórniku wybudowano w 1437 roku, a miano kolegiaty uzyskał w roku 1495.

  Kolegiata Kórnicka, czyli kościół pw. Wszystkich Świętych w Kórniku razem z Zamkiem Kórnickim i Arboretum został uznany Pomnikiem Historii. Ta charakterystyczna budowla zdobi wschodni kraniec kórnickiego rynku i jest przykładem tzw. architektury brunsbergowskiej. Jej wnętrze wypełniają cenne dzieła sztuki sakralnej, m.in. obrazy Mariana Jaroczyńskiego i rzeźba św. Franciszka dłuta Marcina Rożka. Czczona jest tutaj  Matka Boża Różańcowa Kórnicka z Dzieciątkiem w umieszczonym w kaplicy wizerunku, przez wieki ozdobionym przez wiernych sporą ilością darów wotywnych. Pod kaplicą, przy zakrystii, mieści się krypta, w której pochowano dawnych właścicieli Kórnika z rodu Działyńskich, w tym Teofilę z Działyńskich (Białą Damę), hrabiego Tytusa i jego syna Jana Kantego. Pod kaplicą Serca Jezusowego umieszczono nekropolię ostatnich właścicieli. Leżą tu Jadwiga Zamoyska, jej syn Władysław i córka Maria. Wewnątrz kościoła znajdują się też nagrobki możnych Górków.

  Świątynia był przez wieki centrum życia duchowego dla okolicznych mieszkańców i pielgrzymów. W 1849 roku w murach kościoła odbyła się pierwszy zjazdu Ligi Polskiej, organizacji polityczno-kulturalnej założonej przez polskich posłów do parlamentu pruskiego.

  Współcześnie w pierwszym tygodniu października każdego roku odbywa się w kolegiacie odpust ku czci Królowej Różańca Świętego, a w listopadzie pielgrzymują tu sołtysi powiatu poznańskiego, którzy obrali Matkę Bożą Kórnicką za swoją Patronkę. Okazjonalnie w kościele odbywają się koncerty organowe i chóralne.

  Kościół parafialny w Kórniku został wzniesiony w 1437 roku. Ufundował go  Mikołaj Górka, właściciel Kórnika, a akt erygujący parafię wydał biskup Stanisław Ciołek. Budowla w stylu gotyckim wzorowana na kościele NMP na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, 30 czerwca 1495 r. została podniesiona do rangi kolegiaty. Budynek był przebudowywany przez Teofilę z Działyńskich Szołdrską-Potulicką w pierwszej połowie XVIII wieku, kiedy dobudowano m.in. barokową kaplicę Matki Bożej.

  Obecny wygląd świątyni jest efektem odbudowy, którą zainicjował i sfinansował Tytus Działyński. Bezpośrednią przyczyną inwestycji był pożar, który w 1836 roku zrujnował dach budynku. W kolejnych latach zrealizowano projekt włoskiego architekta Franciszka Marii Lanciego. Wnętrze neogotyckiej świątyni oświetlają duże ostrołukowe okna ozdobione witrażami z pracowni św. Wojciecha w Poznaniu. Centralne miejsce zajmuje barokowy ołtarz główny zwieńczony figurą św. Michała Archanioła, wraz z obrazem Wszystkich Świętych pędzla Chołubskiego. Ołtarz ten sprowadzono z poznańskiego kościoła karmelitów.

  Za czasów proboszcza Mieczysława Matuszka, z okazji jubileuszu 500-lecia parafii poszerzono i powiększono chór organowy, pomalowano ołtarze i wnętrza oraz założono witraże, które w kościele znajdują się po bokach głównego ołtarza oraz w kaplicy Matki Boskiej.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł