Browar Zwierzyniec

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Pierwsze wzmianki o istnieniu browaru w Zwierzyńcu pochodzą początku XVII wieku. O browarze wspomniano w najstarszym odnalezionym akcie, dotyczącym osady Zwierzyniec z 1639 r.

    W 1806 roku Stanisław Kostka Zamoyski zaadoptował istniejące w Zwierzyńcu od 1772 r. budynki gospodarcze i uruchomił w nich browar. Piwo cieszyło się coraz większą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Uważano, że najlepszym piwem jest piwo angielskie. Ze względu wysokie koszty, trudności i brak możliwości sprowadzenia trunku rozpoczęto jego produkcję w Zwierzyńcu. Kierownikiem browaru został Anglik o nazwisku Millard. Wprowadził on angielski sposób warzenia piwa. Pierwszymi produkowanymi w Zwierzyńcu piwami były: porter i piwo angielskie. Millard kierował browarem przez 31 lat, co poskutkowało podniesieniem jakości i ilości produkowanego trunku. Piwo ze Zwierzyńca było eksportowane i sprzedawane nawet w Wiedniu.

    W latach 2013-14 została wznowiona produkcja w Browarze Zwierzyniec przez Perła – Browary Lubelskie S.A. Produkowane jest tu obecnie piwo Zwierzyniec Pils oraz piwa sezonowe. Została również otwarta trasa zwiedzania po zabytkowym Browarze Zwierzyniec.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł