Bobrowy Szlak

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Ścieżkę dydaktyczną „Bobrowy Szlak” uroczyście otwarto 23 czerwca 2007 roku.

  Trasa przyrodniczej ścieżki dydaktycznej „Bobrowy Szlak” prowadzi przez tereny Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Została wytyczona na terenach terasy zalewowej w dolinie rzeki Warty. Biegnie przez kompleksy leśne oraz obszary łąk nadrzecznych z dębami szypułkowymi, wokół których występują liczne starorzecza. Jednym z elementów Szlaku jest 14 metrowa wieża widokowa. Dostępna jest też polana piknikowa z miejscem na ognisko.

  Turyści podczas spaceru mogą tu zapoznać się z otaczającym krajobrazem, gospodarką leśną, bogactwem i znaczeniem występującej flory i fauny. Ścieżka składa się z 9 przystanków z tablicami informacyjnymi, na których umieszczono informacje o najciekawszych elementach występującego tu krajobrazu. Punkt startowy wyznaczono we wsi Czmoniec, położonej przy drodze ze Świątnik do Niesłabina. Ścieżką można wędrować wykorzystując 3 warianty różnej długości. Wybierając najdłuższy, czerwony szlak o długości 4,15 km, przechodzi się przez 7 wyznaczonych przystanków z tablicami informacyjnymi: „Dolina rzeczna”, „Uprawy leśne”, „Starorzecze”, „Ekosystemy łąkowe doliny rzecznej”, „Ptaki doliny rzecznej”, „Roślinność bagienna”, „Zwierzęta środowisk wodnych – bobry”. Szlak zielony ma około 2,5 km, a żółty nico ponad 2 km.

  Inicjatorem powstania ścieżki dydaktycznej w tym rejonie i budowy wieży widokowej był ówczesny sołtys Czmońca Zbigniew Tomaszewski. W dniach 22–23 czerwca 2007 roku odbyły się uroczystości związane z obchodami dziesięciolecia Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Jednym z elementów obchodów był piknik w miejscowości Czmoniec zorganizowany przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego przy współudziale gmin, na terenie których zlokalizowany jest Rogaliński Park Krajobrazowy. Głównym punktem programu było otwarcie ścieżki edukacyjno–przyrodniczej „Bobrowy Szlak” oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego p.t. „Rogaliński Park Krajobrazowy – Bliżej Natury”. W 2011 roku Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego wydał ilustrowaną broszurę opisującą ścieżkę ze znajdującymi się na jej końcu kartami pracy.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł