Wieża widokowa na Borowej

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Wieża widokowa na górze Borowa położona jest na terenie gminy Jedlina-Zdrój, ale przez swoją bliskość do Wałbrzycha często jest postrzegana jako element przyrodniczy tego miasta – co jest oczywiście prawdą.

  fot. Wieża na Borowej
  Wieża na Borowej

  Góra Borowa

  Leży w gminie Jedlina-Zdrój, w obrębie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich i zaliczana jest do Korony Sudetów, ale przez błąd pomiarów to Chełmiec zaliczany jest do Korony Gór Polski. Schwarzer-Berg jak zwali ją Niemcy, porasta gęsty świerkowy las z brzozowymi przerostami, bliżej szczytu trochę jarzębiny. Od podnóża do szczytu nie ma nic ciekawego, przynajmniej dla większości turystów.

  fot,. Widok z wieży na Borowej
  Widok z wieży na Borowej

  Na wierzchołku, mocno przerzedzonym podczas budowy wieży, odpocząć można pod wiatą lub przy jednym z kilu stolików – pod chmurką. Obok wiaty turystycznej wyznaczono miejsce na ognisko, opału w około jest sporo, a Borowa Góra popularność na większą skalę ma jeszcze przed sobą.

  fot. Wieża na Borowej zimą
  Wieża na Borowej zimą

  Wieża widokowa

  Interesująca jest konstrukcja wieży w kształcie hiperboloidy jednopowłokowej. Jeśli nie możesz sobie wyobrazić tego kształtu bez oglądania wcześniej zdjęć to się nie przejmujcie. Wygląda jak skręcony podłużny koszyczek. Jest ładna i sprawia wrażenie bezpiecznej nawet dla maluchów dzięki siatce zamocowanej pod poręczami. Składa się ze stalowych słupów ustawionych pod kątem. Na wysokości 15,5 m nad ziemią umieszczono pomost widokowy. W tym miejscu, dzięki pięknej panoramie, wynagrodzony zostanie trud jaki włożyliście w wędrówkę, jeśli pogoda pozwoli.