Pomnik Jelenia w Mielnie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Rzeźba przedstawia naturalnej wielkości figurę jelenia. Pomnik wykonany został z barwionego na srebrno metalu, umieszczony jest na niskim betonowym postumencie. Obecnie figura znajduje się na skwerku przy Urzędzie Miejskim w Mielnie (ul. Chrobrego 10). Pomnik jest nieformalnym symbolem Mielna, a fotografie na nim lub z nim od dziesięcioleci są tradycją każdej wycieczki do tego nadmorskiego miasteczka. Turyści na tyle upodobali sobie mieleńskiego jelenia, że często w wyniku ich nadmiernej sympatii poroże rzeźby ulega zniszczeniu.

  Oryginalny srebrny jeleń  pochodził z okresu międzywojennego i został ufundowany przez ówczesnego właściciela Mielna, barona von Versena. Stał się pamiątką po udanym polowaniu w miejscowości Krępa w dzisiejszym powiecie koszalińskim. Figura stanowiła najprawdopodobniej naturalnej wielkości odlew dużego byka, z imponującym porożem. Rzeźba stała w miejscowości polowania aż do 1946 roku kiedy to została przeniesiona do Mielna.

  W tym nadmorskim kurorcie była ozdobą ogólnodostępnego parku przy ulicy 1 Maja. W latach 80. XX wieku kiedy to tereny parkowe sprzedano w prywatne ręce, figura jelenia została przeniesiona w swoje obecne miejsce. Niestety w latach 90. XX w. oryginalna rzeźba została zniszczona przez wandali i zastąpiona odlewem innego zwierzęcia. W takiej postaci zdobi skwerek przed Urzędem Miasta w Mielnie do dzisiaj. Poroże jelenia nie jest już tak imponujące ze względy na konieczność częstego naprawiania, związanego z licznymi dewastacjami. Niezmiennie od lat jeleń jest jednak jednym z głównych, a na pewno najstarszym symbolem Mielna, a fotografia z nim stanowi wielopokoleniową tradycję. 

  Województwo:             zachodniopomorskie                                                     

  Gmina:                               Mielno