Koszalińska Kolej Wąskotorowa została uruchomiona 1 listopada 1898 r. i jej pierwotnym przeznaczeniem było wsparcie przedsiębiorstw działających w regionie oraz rozwiązanie problemu lokalnego transportu.

W latach swojej świetności trasa kolejki liczyła prawie 180 km długości, łącząc wszystkie z najważniejszych miejscowości Pomorza Środkowego. W roku 1945 Armia Czerwona zdemontowała większość torowisk oraz wywiozła do ZSRR cały tabor liczący około 200 wagonów i lokomotyw.

1 lipca 1948 r. uroczyście otwarto Koszalińską Kolej Wąskotorową, odbudowaną na potrzeby powstającego lotniska w Zegrzu Pomorskim. W 2001r. wyjechał ostatni pociąg towarowy do lotniska w Zegrzu Pomorskim, tym samym kończąc historię koszalińskiej wąskotorówki jako środka komunikacji publicznej.

Odbudowa do stanu obecnego rozpoczęła się w 2005 r. Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej uratowało od zniszczenia resztki taboru i infrastruktury oraz doprowadziło do ponownego uruchomienia kolejki, która obecnie pełni funkcję letniej atrakcji turystycznej. Pociągi kursują na trasie Koszalin-Manowo oraz Koszalin-Rosnowo, dając pasażerom możliwość podziwiania okolicznej przyrody. Przejazdy odbywają się w soboty, niedziele oraz podczas imprez okolicznościowych, takich jak: Dzień Dziecka, Majówka, Sylwester. Na całej trasie kolejki znajdują się ciekawe przystanki, takie jak: rezerwat ptaków na jeziorze Lubiatowo czy ścieżka przyrodnicza „Czapla Góra” w Manowie.

Indywidualni klienci i firmy mogą również wynająć wąskotorówkę, na imprezy integracyjne lub rodzinne uroczystości. Zwykle w programie takich przejazdów jest również ognisko.

Stacja koszalińskiej wąskotorówki. Fot. Archiwum UM w Koszalinie.
Koszalińska wąskotorówka. Fot. Archiwum UM w Koszalinie.

Województwo:   zachodniopomorskie  

Gmina:      Koszalin     

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj