Koszalińska Kolej Wąskotorowa

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Koszalińska Kolej Wąskotorowa została uruchomiona 1 listopada 1898 r. i jej pierwotnym przeznaczeniem było wsparcie przedsiębiorstw działających w regionie oraz rozwiązanie problemu lokalnego transportu.

  W latach swojej świetności trasa kolejki liczyła prawie 180 km długości, łącząc wszystkie z najważniejszych miejscowości Pomorza Środkowego. W roku 1945 Armia Czerwona zdemontowała większość torowisk oraz wywiozła do ZSRR cały tabor liczący około 200 wagonów i lokomotyw.

  1 lipca 1948 r. uroczyście otwarto Koszalińską Kolej Wąskotorową, odbudowaną na potrzeby powstającego lotniska w Zegrzu Pomorskim. W 2001r. wyjechał ostatni pociąg towarowy do lotniska w Zegrzu Pomorskim, tym samym kończąc historię koszalińskiej wąskotorówki jako środka komunikacji publicznej.

  Odbudowa do stanu obecnego rozpoczęła się w 2005 r. Towarzystwo Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej uratowało od zniszczenia resztki taboru i infrastruktury oraz doprowadziło do ponownego uruchomienia kolejki, która obecnie pełni funkcję letniej atrakcji turystycznej. Pociągi kursują na trasie Koszalin-Manowo oraz Koszalin-Rosnowo, dając pasażerom możliwość podziwiania okolicznej przyrody. Przejazdy odbywają się w soboty, niedziele oraz podczas imprez okolicznościowych, takich jak: Dzień Dziecka, Majówka, Sylwester. Na całej trasie kolejki znajdują się ciekawe przystanki, takie jak: rezerwat ptaków na jeziorze Lubiatowo czy ścieżka przyrodnicza „Czapla Góra” w Manowie.

  Indywidualni klienci i firmy mogą również wynająć wąskotorówkę, na imprezy integracyjne lub rodzinne uroczystości. Zwykle w programie takich przejazdów jest również ognisko.

  Stacja koszalińskiej wąskotorówki. Fot. Archiwum UM w Koszalinie.
  Koszalińska wąskotorówka. Fot. Archiwum UM w Koszalinie.

  Województwo:   zachodniopomorskie  

  Gmina:      Koszalin