Kompleks 5 stawów kaskadowych nad ulicą Leśną w Głuszycy, to zabytek techniki miejscowych zakładów tekstylnych, ale także atrakcyjne miejsce spacerowe i rekreacyjne wśród mieszkańców i turystów.

fot. Czwarty staw przed rewitalizacją
Czwarty staw przed rewitalizacją

Pięć stawów położonych w ciągu ul. Leśnej stanowiło dawniej istotny element leśnej promenady prowadzącej z parku w centrum Głuszycy na płytką przełęcz Marcową, położoną na wysokości 715 m n.p.m., oddzielającą kilkuwierzchołkową Jedlińską Kopę od Włodarza w Górach Sowich. Trasa ta, a prowadzony jest nią również współcześnie szlak turystyczny (niebieski) wiodący dalej na szczyt Włodarza i do Walimia (4,8 km), była popularnym celem spacerów, a stawy nr 3 – 5 także rekreacji, przy czym już w XIX w. celowo je zarybiano.

fot. Trzeci staw przed wojną
Lata 1920-1930, Staw nr 3 – jeden z pięciu stawów przy ul. Leśnej, powstałych jako rezerwuar wody dla zakładów bawełnianych Meyer i Kauffmann.

Z chwilą upadku zakładów włókienniczych Głuszycy nadszedł kres wykorzystania wód kaskady zbiorników dla celów technologicznych miejscowych fabryk. Trzy zbiorniki na Potoku Marcowym Dużym, położone przy ul. Leśnej przejęła Gmina Głuszyca, a administruje nimi Polski Związek Wędkarski, prowadząc w stawach gospodarkę rybacka, rekreacyjną.

fot. Trzeci staw
Trzeci staw

Wszystkie zbiorniki zwiększając retencję zlewni istotną dla bezpieczeństwa powodziowego Głuszycy pełnią role w utrzymaniu ciągłości biologicznej Potoków Marcowych, stanowią także istotne wyróżniki krajobrazu przyrodniczego. Kształtują krajobraz przyrodniczo-kulturowy i stanowią o jego dużej atrakcyjności.

fot. Pierwszy staw
Pierwszy staw

Zbiorniki wodne kaskady Potoków Marcowych powstawały w etapach, odpowiadających przekształcaniu się warsztatu tkackiego Głuszycy w fabrykę i procesom XIX-wiecznej industrializacji osady.

fot. Czwarty staw po rewitalizacji
Czwarty staw po rewitalizacji

W ostatnich latach Lasy Państwowe wykonały rewitalizację stawów nr 4 i 5, dzięki czemu nie tylko zostały one oczyszczone, od nowa wykonano nabrzeża, ale także stały się wizualnie bardzo atrakcyjne. W czasie tych i wcześniejszych prac na stawach wielokrotnie znajdowano pozostałości z drugiej wojny światowej, m.in. setki pocisków artyleryjskich, dziesiątki granatów moździerzowych, miny przeciwpancerne, amunicję strzelecką, części i sprzętu wojskowego produkcji niemieckiej.

fot. Drogowskazy turystyczne nad stawami w Głuszycy
Drogowskazy turystyczne nad stawami w Głuszycy
fot. Staw nr 3 zimą
Staw nr 3 zimą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj