Czas życia
Czesław Miłosz żył w latach 1911-2004.
Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu
Wybitny polski prozaik, poeta znawca literatury, tłumacz i dyplomata Czesław Miłosz był synem Aleksandra Miłosza i Weroniki Miłoszowej z Kunatów.
Bogatą historię życia Czesław Miłosz częściowo zachował w Krasnogrudzie w gminie Sejny.
Młody poeta przyjeżdżał do Krasnogrudy każdego roku na wakacje, w końcu lat dwudziestych i na początku trzydziestych, kiedy uczył się w gimnazjum i studiował w Wilnie. Tutaj przeżywał swoje pierwsze miłosne rozterki, tutaj powstały jego młodzieńcze wiersze, zamieszczone później w tomie „Trzy zimy”, a o zawiedzionej miłości tak mówił po wielu latach: „Jakiś dramat miłosny przeżyłem, chciałem się zastrzelić. Robiłem rosyjski pojedynek, to znaczy wykręcałem część naboi z bębenka i potem… Takie różne rzeczy. Jakieś wielkie samotności, wielkie udręki. Potem to się zmieniło, naturalnie; już byłem młodym człowiekiem, bardziej w sobie osadzonym. Zresztą Krasnogruda jest dla mnie miejscem bardzo wielu sprzecznych przeżyć”.
Opis kontekstów historycznych
Czesław Miłosz często wizytował w Krasnogrudzie w gminie Sejny, gdzie po dziś dzień stoi dworek rodzinny. Dwór w Krasnogrudzie należał do rodziny Czesława Miłosza od strony matki, był miejscem w którym toczyło się intensywne i gwarne życie, istniał pensjonat dla letników, w którym szczególnie w okresie letnim przebywało wielu gości.
W setną rocznicę urodzin Czesława Miłosza, otwarto w krasnogrudzkim dworze Międzynarodowe Centrum Dialogu. W uroczystości wziął udział syn poety Anthony Miłosz.
Czesław Miłosz zmarł w roku 2004 w Krakowie.