Muflony w Górach Sowich

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Charakterystycznym i niezwykle ciekawym gatunkiem w Górach Sowich jest muflon (ovis musimon) – przedstawiciel górskich dzikich owiec.

  Sowiogórskie muflony tworzą największą populację tego gatunku w Polsce. Najczęściej można je wypatrzyć we wschodniej części gór, zwłaszcza zimą kiedy tworzą stada dochodzące do 50 osobników.
  Na terenie Gminy Walim można je czasami zobaczyć nawet jadąc samochodem, kiedy żerują przy drogach, są jednak dość bardzo płochliwe.

  fot. Muflon
  Muflon w Górach Sowich

  Latem samice z młodymi tworzą mniejsze stada, a samce w tym czasie żyją samotnie. Samce (tryki) charakteryzują się potężnymi skręconymi rogami (tzw. ślimy) oraz tzw. siodłem, czyli białymi plamami na bokach. To bardzo sprawne zwierzę przystosowane do górskich warunków, ma bardzo dobry wzrok. Samice muflonów beczą podobnie jak owce. Samce rzadko wydają dźwięki.

  Te zwierzęta pochodzą z Korsyki i Sardynii. Sprowadzano je w różne miejsca Europy głównie w celach łowieckich już w XVIII w. W Góry Sowie pierwsze sztuki trafiły dzięki hrabiemu von Seidlitz-Sandretzky w 1902 roku. Pochodziły ze Słowackiej hodowli i początkowo trzymane były w zwierzyńcu w okolicach Bielawy. Muflony dobrze zadomowiły się w nowym środowisku i już w 1920 r. było ich 20 sztuk, w 1937 r. 250 sztuk, a obecnie w całych Górach Sowich szacuje się ich populację na ponad 600 osobników.

  fot. Muflony
  Muflony
  Poprzedni artykułRezerwat Kalinowa Łąka
  Następny artykułTajemniczy Zamek Grodno