Kościół katedralny w Koszalinie wzniesiony został w latach 1300-1333 i jest najstarszym zabytkiem w mieście. Znajduje się w centrum miasta (przy głównej ul. Zwycięstwa), górując nad nim i stanowiąc centralny punkt na panoramie.
Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP w Koszalinie, dawniej kościół farny, jest do dziś centralnym kościołem miasta oraz jego najcenniejszym i najważniejszym zabytkiem.
Patronat nad kościołem sprawowały cysterki, które zbierały składki na budowę kościoła od mieszkańców oraz licznie przybywających pielgrzymów. Celem pątników był cudowny obraz znajdujący się w kaplicy na Górze Chełmskiej. Mimo licznych pożarów miasta, wojen i przebudów wnętrza, Katedra przetrwała w niezmienionej formie architektonicznej. Najcenniejszymi elementami wyposażenia koszalińskiej świątyni jest ołtarz główny pochodzący z 1512 roku wykonany w drewnie dębowym przez Andreasa Wenzela z Iwęcina; wczesnogotycka chrzcielnica – wykuta w XIII w. przez rzeźbiarzy gotlandzkich, krucyfiks gotycki z XIV w., neogotyckie organy o barokowym brzmieniu wykonane w 1899 r.