Kaplica Objawień

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Do kaplicy, nazywanej Kaplicą Objawień lub Kaplicą „Na wodzie” prowadzi zabytkowa, trzyrzędowa aleja kasztanowa- Aleja Najświętszej Marii Panny.

  Kaplica pochodzi z XVIII w. i składa się z dwóch, połączonych ze sobą dachem, drewnianych kapliczek. Pod nią znajdują się źródła strumienia Krupiec płynącego do rzeki Wieprz. Woda ta słynie z właściwości leczniczych.

  Tradycja donosi, że obecna kaplica została postawiona w miejscu objawienia się Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi w dniu 5 sierpnia 1640 r. Pobożny, chory wieśniak z Szarowoli, szukał pomocy i ratunku w modlitwie. Pewnego razu ujrzał jasność niezwykłą i przelęknięty padł na ziemię. Gdy światłość zniknęła poczuł się cudownie uzdrowiony. Obok kaplicy znajduje się scena rodzajowa wyrzeźbiona w kamieniu, przedstawiająca objawienie się Matki Bożej Jakubowi Ruszczykowi oraz stacje różańcowe. Wszystkie rzeźby wykonane zostały wykonane z kamienia przez artystę z Krasnobrodu – Andrzeja Gontarza.

  Przy Kaplicy Objawień w 2017 r. została postawiona kamienna figura Matki Bożej Fatimskiej upamiętniająca 100 lecie objawień fatimskich.

  Poprzedni artykułWioska Darów Lasu
  Następny artykułDożynki diecezjalne w Krasnobrodzie