Arboretum Karnieszewice

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Arboretum w Karnieszewicach znajduje się w odległości ok 15 km. od Koszalina, na terenie lasów Leśnictwa Kamionka, Nadleśnictwa Karnieszewice. Obiekt zajmuje obszar ok . 19 ha, z czego 4,8ha, to teren  zagospodarowany turystycznie z ciekawymi nasadzeniami. Wstęp do arboretum jest bezpłatny, a odwiedziny w obiekcie to zawsze świetny pomysł na spędzenie czasu wśród pięknej przyrody.

  Arboretum  w Karnieszewicach powstało w  1881r. o czym zaświadcza głaz z wyrytym napisem „Pom. Forst. Verein 1881 (Pommerscher Forst-Verein – Pomorskie Towarzystwo Leśne), oraz daglezje, których wiek szacuje się na ok. 140 lat. Założyciele parku już w XIX w. prowadzili prace nad adaptacją do naszych warunków klimatycznych, obcych gatunków drzew, eksperymentując z uprawą m.in.: daglezji, sosny czarnej, jałowca wirginijskiego i klonu srebrzystego. W odległości ok. 300 m od arboretum, które od 2016 roku formalnie zostało ogrodem botanicznym, rośnie najgrubsza daglezja w Polsce, której obwód wynosi 490cm. W obiekcie zachowały się również fragmenty starodrzewu daglezjowego oraz pojedyncze drzewa tego gatunku. W ogrodzie ponadto znaleźć można ciekawe rośliny z Ameryki Północnej m.in.: cyprysik Lawsona, żywotnik olbrzymi, tulipanowiec amerykański, dąb quercus x rihterii. W arboretum znaleźć można także interesujące gatunki europejskie, są to głównie jodły kaukaskie, dęby burgundzkie, kasztan jadalny. W obiekcie podłoże, składa się z runa leśnego zbudowanego z wielu unikatowych gatunków roślin, w tym 65 gatunków mchów i wątrobowców. Ogród kusi zwiedzających przyjazną infrastrukturą: alejkami, wiatą edukacyjną, miejscem na ognisko, mostami, miejscami do wypoczynku. Jako ciekawostkę można nadmienić, że w ogrodzie znajduje się dąb papieski, posadzony ku czci św. Jana Pawła II, z żołędzia z Dębu Chrobrego. Obiekt jest idealnym miejscem do spokojnego wypoczynku, a jego infrastruktura sprzyja również osobom z niepełnosprawnością.

  Stoisko Nadleśnictwa Karnieszewice podczas zajęć edukacyjnych w Arboretum w Karnieszewicach. Fot. Magda Pater, Tygodnik Koszaliński Miasto.

  Województwo:   zachodniopomorskie  

  Gmina:      Sianów