Gminna Orkiestra Dęta – Wierzbinek

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    Gminna Orkiestra Dęta z Wierzbinka powstała w 1992 r.

    Inicjatorem, założycielem a zarazem pierwszym dyrygentem orkiestry był Jan Kucal. Przyczynił się on do rozwoju orkiestry wyszukując wśród dzieci i młodzieży nowych członków orkiestry, których sam bezinteresownie uczył grać na instrumentach, jeżdżąc nieodpłatnie do ich domów i udzielając lekcji gry na instrumentach muzycznych.Orkiestra skupia w swoich szeregach muzyków w różnym wieku. Już w pierwszych latach istnienia na przeglądzie orkiestr w Świdnicach Warckich w 1997 r. otrzymała ona wyróżnienie wojewody. Początkowo orkiestra działała przy bibliotece, obecnie działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wierzbinku.

    Po śmierci Jana Kucala w roku 2010, funkcję instruktora muzycznego objął jego syn, Miłosz Kucal. Obecnie kapelmistrzem jest Paweł Trawczyński.

    Orkiestra koncertuje m.in. podczas Targów Wierzby i Wikliny Salix, gminnych dożynkach i festynach. Prowadzi przemarsze, a także gra na mszach św. i innych uroczystościach kościelnych. Gminna Orkiestra Dęta jest chętnie zapraszana na uroczystości zarówno o zasięgu powiatowym jak i wojewódzkim. W repertuarze orkiestry znajdują się utwory wszystkich rodzajów muzyki, od standardowych marszy, przez utwory muzyki klasycznej po muzykę rozrywkową. Oprócz tego orkiestra wykonuje pieśni kościelne i oprawę liturgiczną mszy.

    NAGRODY

    Orkiestra zdobyła wiele nagród na różnych konkursach i przeglądach. Oto tylko niektóre z nich:

    W 2005 r. Jan Kucal otrzymał Dyplom dla najlepszego kapelmistrza podczas VII Turnieju Orkiestr Dętych Szamocińskich Dni Muzyki „Muzyka nie zna granic”, a orkiestra zajęła II miejsce podczas tego turnieju. Podczas XVIII Przeglądu Amatorskich Orkiestr Dętych „O Kleczewską Wieżę” w 2008 r. orkiestra zdobyła I nagrodę w kategorii muzyki koncertowej.

    7 czerwca 2009 r. odbył się XIX Przegląd Amatorskich Orkiestr Dętych „o Kleczewską Wieżę” i przyniósł on orkiestrze wyróżnienie w kategorii muzyki koncertowej, a 6 czerwca 2010 r. podczas kolejnego XX Przeglądu Amatorskich Orkiestr Dętych „o Kleczewską Wieżę” zespół uzyskał III nagroda w kategorii muzyki koncertowej. W przeglądzie tym orkiestra uczestniczy regularnie.

    2 czerwca 2018 r. I miejsce w kategorii: orkiestry zakładów pracy i domów kultury w Wojewódzkim Konkursie Orkiestr o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

    Z orkiestrą współpracuje wielu muzyków, w tym także zawodowych, co zapewnia jej wysoki poziom muzyczny, a sami członkowie cenią sobie świetną atmosferę panującą w zespole.

    Orkiestra ciągle się rozrasta, zapraszając do współpracy wszystkich chętnych entuzjastów wspólnego muzykowania.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł