Dawny klasztor cysterski w Bukowie Morskim

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Pierwsze informacje na temat klasztoru w Bukowie pochodzą z 1248 roku, kiedy to książę gdański Świętopełk podarował dwie wsi zakonnikom z miejscowości Dargun (Meklemburgia) w celu stworzenia filialnego konwentu. Został on ukończony w 1259 roku, zamieszkało w nim 12 zakonników i opat.

    Po latach rozwoju zakonnicy prowadzili wielokierunkową gospodarkę, która przynosiła znaczne dochody. Pod koniec XIV w. zakon dotknął kryzys gospodarczy, następnie w 1535 roku na mocy postanowień sejmu trzebiatowskiego konwent został rozwiązany. Wraz z upływem czasu zabudowania klasztorny niszczały a pamięć o nich się zacierała. 

    W powszechnej opinii jedyną pozostałością po zabudowaniach, które ulec musiały zniszczeniu po przejściu Pomorza na luteranizm, jest gotycki kościół parafialny, znajdujący się w centrum wsi. Prowadzone tu pod koniec lat 90. XX wieku badania archeologiczne nie potwierdziły jednak takiej hipotezy. Obecnie nieznane jest miejsce, w którym mógł stać średniowieczny klasztor. Na szczęście zachowało się dużo dokumentów pisanych, poświadczających że okoliczni rycerze, ale również mieszczanie z Koszalina czy Darłowa bardzo chętnie i szczodrze obdarowywali konwent przywilejami. Sam klasztor zaś nadal czeka na swojego odkrywcę.

    Poprzedni artykuł
    Następny artykuł