Czas powstania

1 połowa XVII wieku

Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

Kaplica ariańska w Silniczce, tak jak wszystkie obiekty protestanckie, posiada bardzo prostą formę. Wymurowano ją z kamienia na planie kwadratu z niską przybudówką od strony zachodniej, z której można zejść do piwnicy, posiadającej ciekawe, kolebkowe sklepienie. Narożniki budynku zwieńczono skośnymi przyporami. Wewnątrz pomalowano zbór na kolor biały. Obecnie obiekt jest otynkowany, a dach tworzy blachodachówka.

Opis kontekstów historycznych

Silniczka jest niedużą miejscowością położoną w województwie łódzkim, gminie Żytno. Wieś pojawia się na kartach historii w XVI w. jako Schyelnicza minor, Schylnycza czy Syelnyczka. Według dokumentów w 1552 roku folwark Silnica Mała był własnością Piotra Maja. W XVII wieku Rodzina Majów. najprawdopodobniej przyłączyła się do arian, a jednemu z nich Mikołajowi, ówczesnemu dziedzicowi pobliskiego Żytna przypisuje się nawet liczne zniszczenia w okresie reformacji, min.  profanację tamtejszej kaplicy. Najprawdopodobniej to właśnie Majowie zlecili wybudowanie ariańskiej kaplicy.

Zbór ariański z Silniczki jest w tym regionie unikatowym zabytkiem. Jest on wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków (496-I-51 z 9.09.1949 oraz 241 z 27.12.1967 wg rejestru zabytków KOBiDZ).

Dawny zbór ariański w Silniczce. Fot. Renata Woldan-Taborek
Dawny zbór ariański w Silniczce Fot. Renata Woldan-Taborek

Województwo: łódzkie
Gmina: Żytno

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj