Cmentarz z I wojny światowej w Pawłówce

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Widok na cmentarz, fot.2021 r.
    Tablica pamiątkowa pod dębem, fot. 2021 r.

    Cmentarz założony został w 1914 r. lub 1915 r., obecnie nieczynny.

      Zlokalizowany 1000 m na wzniesieniu, przy drodze Pawłówka-Podhorce, poza zabudową, wokół okazałego dębu. Zajmuje powierzchnię 0,17 ha. Całość otoczona wałem ziemnym.

    Wokół dębu szypułkowego znajdują się są groby oficerskie, a na obrzeżu w dwóch rzędach mogiły żołnierskie. Pochowanych jest tu 2165 żołnierzy poległych w sierpniu 1914 r., podczas walk w okolicy: 1348 żołnierzy armii austriacko-węgierskiej i 815 żołnierzy armii rosyjskiej. Zachowanych jest kilka starych, drewnianych krzyży i nowe, współczesne, również drewniane. Cmentarz jest uporządkowany. Przy głównym wejściu tablice informacyjne. W 2016 r. przed dębem ustawiono granitową tablicę pamiątkową ze stosownym napisem w języku polskim, niemieckim i rosyjskim, fundacji Gminy Rachanie i Austriackiego Czarnego Krzyża. Po bokach tablicy ławeczki.

    W 2021 r. około 450. letni dąb otrzymał imię „Maksymilian” ku czci św. Maksymiliana Kolbe, patrona miejscowej kaplicy i stał się pomnikiem przyrody. Na drewnianych krzyżach pojawiły się spisy części poległych tu żołnierzy oraz 4 zdjęcia. Cmentarzem opiekuje się gmina Rachanie i mieszkańcy Pawłówki.

      W dniach od 24 – 26 sierpnia 1914 r., w toku tzw. Bitwy pod Komarowem, w okolicy Pawłówki: Michalów, Pukarzów, Hopkie, Typin, toczyły się przez tydzień walki pomiędzy VI korpusem Armii Austro-Węgierskiej, a XIX. i V. korpusem Armii Rosyjskiej. Wśród żołnierzy armii Austro-Węgierskiej byli Słowacy, Węgrzy, Rumuni, Rusini, a w Armii Rosyjskiej Rosjanie i Polacy, rekrutowani z ówczesnych terenów objętych zaborem rosyjskim. Łącznie walczyło tu ok. 150.000 ludzi. 86 żołnierzy z armii rosyjskiej oraz 3 oficerów węgierskich poległych 26. 08.1914 r. pod Pawłówką i jeden oficer węgierski poległy w walkach pod Michalowem (30.08) jest znanych z imienia, nazwiska i stopnia. Ich spis umieszczony jest na dwóch drewnianych krzyżach na cmentarzu. Poszukiwania pozostałych, bezimiennych żołnierzy tu spoczywających trwają.

        Cmentarz w Pawłówce jest jedynym cmentarzem z I wojny światowej w gminie Rachanie i jednym z nielicznych w okolicy. Jest miejscem, na którym odbywają się uroczystości międzynarodowe i lokalne.

    Województwo: lubelskie

    Gmina: Rachanie