Cmentarz z I wojny światowej w Pawłówce

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Widok na cmentarz, fot.2021 r.
  Tablica pamiątkowa pod dębem, fot. 2021 r.

  Cmentarz założony został w 1914 r. lub 1915 r., obecnie nieczynny.

    Zlokalizowany 1000 m na wzniesieniu, przy drodze Pawłówka-Podhorce, poza zabudową, wokół okazałego dębu. Zajmuje powierzchnię 0,17 ha. Całość otoczona wałem ziemnym.

  Wokół dębu szypułkowego znajdują się są groby oficerskie, a na obrzeżu w dwóch rzędach mogiły żołnierskie. Pochowanych jest tu 2165 żołnierzy poległych w sierpniu 1914 r., podczas walk w okolicy: 1348 żołnierzy armii austriacko-węgierskiej i 815 żołnierzy armii rosyjskiej. Zachowanych jest kilka starych, drewnianych krzyży i nowe, współczesne, również drewniane. Cmentarz jest uporządkowany. Przy głównym wejściu tablice informacyjne. W 2016 r. przed dębem ustawiono granitową tablicę pamiątkową ze stosownym napisem w języku polskim, niemieckim i rosyjskim, fundacji Gminy Rachanie i Austriackiego Czarnego Krzyża. Po bokach tablicy ławeczki.

  W 2021 r. około 450. letni dąb otrzymał imię „Maksymilian” ku czci św. Maksymiliana Kolbe, patrona miejscowej kaplicy i stał się pomnikiem przyrody. Na drewnianych krzyżach pojawiły się spisy części poległych tu żołnierzy oraz 4 zdjęcia. Cmentarzem opiekuje się gmina Rachanie i mieszkańcy Pawłówki.

    W dniach od 24 – 26 sierpnia 1914 r., w toku tzw. Bitwy pod Komarowem, w okolicy Pawłówki: Michalów, Pukarzów, Hopkie, Typin, toczyły się przez tydzień walki pomiędzy VI korpusem Armii Austro-Węgierskiej, a XIX. i V. korpusem Armii Rosyjskiej. Wśród żołnierzy armii Austro-Węgierskiej byli Słowacy, Węgrzy, Rumuni, Rusini, a w Armii Rosyjskiej Rosjanie i Polacy, rekrutowani z ówczesnych terenów objętych zaborem rosyjskim. Łącznie walczyło tu ok. 150.000 ludzi. 86 żołnierzy z armii rosyjskiej oraz 3 oficerów węgierskich poległych 26. 08.1914 r. pod Pawłówką i jeden oficer węgierski poległy w walkach pod Michalowem (30.08) jest znanych z imienia, nazwiska i stopnia. Ich spis umieszczony jest na dwóch drewnianych krzyżach na cmentarzu. Poszukiwania pozostałych, bezimiennych żołnierzy tu spoczywających trwają.

      Cmentarz w Pawłówce jest jedynym cmentarzem z I wojny światowej w gminie Rachanie i jednym z nielicznych w okolicy. Jest miejscem, na którym odbywają się uroczystości międzynarodowe i lokalne.

  Województwo: lubelskie

  Gmina: Rachanie