Czas powstania:
nieokreślony
Opis cech fizycznych:
Kopiec znajduje się w centrum wsi, pomiędzy zabudowaniami i polami. Jest dość znacznej wielkości. Na nim rośnie drzewo, pod którym stoi pamiątkowy, murowany postument z półkolista wnęką u szczytu. W niej figurka Chrystusa, bez krzyża. Na postumencie, w zwieńczeniu widoczne ślady krzyża kamiennego. Poniżej wnęki kuty napis:
BOŻE BŁOGOSŁAW POLSKI LUD
O MARYJO
RÓŻAŃCA ŚWIĘTEGO
MÓDL SIĘ ZA NAMI
Opis kontekstów historycznych:
Dnia 29 grudnia 1655 r. w pobliskich Tyszowcach zawiązano konfederację tyszowiecką, której uczestnicy wypowiedzieli otwartą wojnę Szwedom. Szwedzi, gdy dowiedzieli się o organizującym się w Tyszowcach wojsku, ściągnęli większe siły swoich wojsk na zachód od Tyszowiec, w okolicy Klątw. Tu stoczyli z konfederatami walkę, którą przegrali. Według legendy na pamiątkę zwycięstwa nad Szwedami usypano ten kopiec.
Ustawiony na kopcu obelisk pochodzi z pocz. XX w. Przypuszczalnie miejsce to jest prehistorycznym lub wczesnośredniowiecznym kurhanem, czekającym na badania archeologiczne. Takich kurhanów w okolicy Tyszowiec jest wiele. Większość z nich miejscowa ludność wiąże ze Szwedami, a nawet wprost nazywa je ”Szwedami” lub ”szwedzkimi”. A to są kurhany kultury ceramiki sznurowej, sprzed naszej ery.