Czas powstania: Jedna z 1914 r., druga czas nieokreślony.
Opis cech fizycznych: W mieście Tyszowce stoją dwie drewniane karawaki. Jedna przy wjeździe do miasta od strony Tomaszowa. Druga przy wjeździe do miasta od strony Tuczap, przy metalowym współczesnym krzyżu. Ta ostatnia jest lepiej zachowana. Ma późniejszą tabliczkę z zatartym napisem:
„Od powietrza……..
KARAWAKA…….
………chronić przed
morowym powietrzem
Ustawiona przy wjeździe
do Tyszowiec w 1914 r.”
Karawaka przy drodze od strony Tomaszowa jest mniejsza, tzn. większa jej część jest wkopana w ziemię, za kilka lat zniknie z krajobrazu. Czas ustawienia tej karawaki nie jest znany.
Opis cech historycznych. Karawaka to krzyż choleryczny, morowy. Posiadał dwa lub trzy ramiona. Na ramionach pisana była modlitwa. Nazwa wywodzi się od miejscowości Caravaca w Hiszpanii, gdzie w XVI w po raz pierwszy postawiono taki krzyż, by zatrzymać zarazę. Z Hiszpanii karawaki rozpowszechniły się po całej Europie. W Polsce popularne były pod koniec XVIII w. i w XIX w. i na pocz. XX w., czyli w czasach panującej zarazy. Pod koniec XIX w., na pocz. XX w. i w czasie I wojny światowej okolice Tyszowiec i Lubelszczyznę nawiedziła zaraza. Aby ją zatrzymać stawiano kamienne krzyże lub karawaki. Tyszowieckie karawaki są ewenementem w tej okolicy. Strzegą miasta z dwóch stron.
województwo: lubelskie
gmina: Tyszowce