Czas powstania
Zespół powstał w 1999 roku.
Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
Zespół składa się z uczniów Szkoły Podstawowej im. Oskara Kolberga w Ciechocnie. Wiek uczniów jest zróżnicowany i tak w składzie zespołu znajdują się dzieci uczęszczające do klas od 1-6. Zespół Ciechowiacy ma stroje ludowe nawiązujące dom kultury i tradycji ziemi kujawskiej.
Strój Ciechowiaków utrzymany jest w kolorystyce chabrowej z białymi, czerwonymi i zielonymi dodatkami. Strój dziewcząt: kamizelki utrzymane w kolorystyce chabrowej z czerwoną tasiemką do wiązania, biała bluzeczka z haftowanym rękawkiem i kołnierzykiem. Spódnica czerwona obszyta chabrową tasiemką, zapaska czerwona również obszyta chabrową tasiemką. Włosy uczesane w warkocze ozdobione czerwoną tasiemką. Przy okazji różnych okolicznych występów dziewczęta stroją głowy wiankami.
Stroje chłopców są utrzymane w podobnej kolorystyce. Tłem dla chabrowej wiązanej i obszytej czerwoną tasiemką kamizelki jest biała koszula i czarne spodnie. Kamizelka przepasana czerwonym pasem.
Opis kontekstów historycznych
Zespół Ciechowiacy powstał w 1999 roku. Ideą powstania zespołu było kultywowanie tradycji i kultury naszego regionu, podtrzymywanie pamięci o pięknie polskiej historii, kultury ludowej i obrzędów jej towarzyszących. Opiekunem zespołu była pani Bernadeta Kubacka, do czasu zawieszenia jego działalności.
Na przestrzeni lat w pracę zespołu zaangażowani byli: Katarzyna Guzowska, Jolanta Kunicka, Barbara Szczęśniak-Rumińska, Magdalena Cybulska-Stasiak, Anna Iwicka, Monika i Dariusz Jaskólscy, Aneta Pietrzak.
Zespół posiada liczną kolekcję pucharów, dyplomów i nagród. W ramach swojej działalności zespół realizował się w tematyce:
- teatr
- śpiew i taniec
- proza ludowa
- izba regionalna
- rękodzieło regionalne
Zespół ciesz się wielkim uznaniem wśród lokalnej społeczności, występował na lokalnych uroczystościach, odnosił sukcesy poza terenem gminy Ciechocin. Spośród licznych wyróżnień wymienić można:
Teatr:
- Laureaci Wojewódzkiego Przeglądu Widowisk Bożonarodzeniowych w Toruniu.
- Misteria Wielkanocne
- Widowiska Ludowe
Śpiew i taniec ludowy:
- Obchody Jubileuszu 750 lecia Ciechocina
- Uroczystości nadania imienia szkole w Ciechocinie
- Wojewódzkie Przeglądy Zespołów Ludowych na zamku w Golubiu-Dobrzyniu
Proza Ludowa:
- laureat Wojewódzkiego i Ogólnopolskiego Konkursu Poezji i Pieśni Ludowej we Włocławku
- Laureat Regionalnego Konkursu Recytatorskiego w Płonnem
Obecnie działalność zespołu jest czasowo zawieszona.