Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem na Boernerowie

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Stoi na skraju lasu, u wylotu ulicy Westerplatte (niegdyś Aleksandra Pystora) w osiedlu Boernerowo. Statua Madonny z Dzieciątkiem jest dziełem rzeźbiarza inż. Jana Goliszewskiego. Została odlana w 1933, a ufundowało ją Ministerstwo Poczt i Telegrafów. Stąd też jej zwyczajowa nazwa – Matka Boska Telefoniczna.

    Rzeźba miała być elementem wieńczącym pomnik „Zjednoczenia Ziem Polskich” w Gdyni, zgłoszony na konkurs w 1928 roku. Projekt zajął drugie miejsce. Pomnik ostatecznie w Gdyni nie powstał, bo zabrakło pieniędzy, ale rzeźbą Madonny zainteresowało się Ministerstwo Poczt i Telegrafów. Figura w stylu art déco została odlana w brązie, w 1933 roku, w pabianickiej Szkole Rzemieślniczo- Przemysłowej. Rzeźbę ustawiono na wysokim cokole obłożonym płytami z piaskowca, który nawiązuje formą do architektury modernistycznej w stylu okrętowym (obłe kształty i relingi).

    Figura i cokół przetrwały II wojnę światową. W 1949 roku u podnóża pomnika umieszczono kamień upamiętniający walki powstańcze z 1944 roku, przyniesiony tu z terenu lotniska Warszawa Babice. W latach 90. XX wieku miejsce pamięci uzupełniono o tablicę z inskrypcją informującą, iż zginęli tu żołnierze z Obwodu AK „Żywiciel”.