Stoi na skraju lasu, u wylotu ulicy Westerplatte (niegdyś Aleksandra Pystora) w osiedlu Boernerowo. Statua Madonny z Dzieciątkiem jest dziełem rzeźbiarza inż. Jana Goliszewskiego. Została odlana w 1933, a ufundowało ją Ministerstwo Poczt i Telegrafów. Stąd też jej zwyczajowa nazwa – Matka Boska Telefoniczna.

Rzeźba miała być elementem wieńczącym pomnik „Zjednoczenia Ziem Polskich” w Gdyni, zgłoszony na konkurs w 1928 roku. Projekt zajął drugie miejsce. Pomnik ostatecznie w Gdyni nie powstał, bo zabrakło pieniędzy, ale rzeźbą Madonny zainteresowało się Ministerstwo Poczt i Telegrafów. Figura w stylu art déco została odlana w brązie, w 1933 roku, w pabianickiej Szkole Rzemieślniczo- Przemysłowej. Rzeźbę ustawiono na wysokim cokole obłożonym płytami z piaskowca, który nawiązuje formą do architektury modernistycznej w stylu okrętowym (obłe kształty i relingi).

Figura i cokół przetrwały II wojnę światową. W 1949 roku u podnóża pomnika umieszczono kamień upamiętniający walki powstańcze z 1944 roku, przyniesiony tu z terenu lotniska Warszawa Babice. W latach 90. XX wieku miejsce pamięci uzupełniono o tablicę z inskrypcją informującą, iż zginęli tu żołnierze z Obwodu AK „Żywiciel”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj