Czas powstania

lata 60 XX w.

Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

Święto górnicze w Staszowie wiąże się z istnieniem na tych terenach jedynej czynnej na świecie kopalni siarki pozyskiwanej jako surowiec naturalny. Rokrocznie, 4 grudnia, w kościele św. Barbary mają miejsce uroczystość ku czci patronki – św. Barbary i górników pracujących w zakładach siarkowych. Uroczystości towarzyszy orkiestra zakładów Grupy Azoty Kopalnie i Zakładów Chemicznych Siarki „Siarkopol” S.A. w Grzybowie.

Obchody Barbórki. Fot. archiwum parafii św. Barbary w Staszowie

Atrakcją jest kościół św. Barbary o cechach postmodernizmu. Jest to jednonawowa świątynia z dwiema kaplicami bocznymi. Bryła oparta jest na planie kwadratu. Nad ołtarzem znajduje się figura św. Barbary.

Opis kontekstów historycznych

W Polsce wydobywano siarkę od XV w. Kopalnie znajdowały się na Górnym Śląsku, w okolicach Krakowa i w województwie świętokrzyskim. Zasoby te jednak wyczerpano do II wojny światowej. W latach 1953-1976 odkryto kolejne złoża siarki rodzimej. W 1964 r. uruchomiono kopalnię doświadczalną w Grzybowie koło Staszowa. Górnictwo siarkowe stanowiło ważną gałąź przemysłową państwa. W 1966 r. wydobyto pierwszą tonę siarki metodą podziemnego wytopu. Instalacje doświadczalne zostały rozbudowane i utworzono tu Przedsiębiorstwo Doświadczalne – Kopalnia Siarki „Grzybów”. Kopalnia w Grzybowie działała do 1996 r.  W 1993 r. uruchomiono wydobycie siarki w Kopalni „Osiek” w pobliskim Osieku. W 2013 r. większość akcji spółki przejęła Grupa Azoty S.A.

Zakłady siarkowe były miejsce pracy dla wielu Staszowian. Wielu osiedlało się tu w poszukiwaniu pracy w przedsiębiorstwie. Na osiedlu ze wsparcia mieszkańców powstał kościół parafialny św. Barbary, który swoją patronem nawiązuje do tradycji górniczych terenu. Parafia powstała w 1989 r., początkowo jednak nabożeństwa odbywały się w drewnianym kościele aż do II połowy lat 90-tych XX w. Kościół murowany został budowany w latach 1990-2000 wg projektów opracowanych w zespole prof. Wiktora Zina i prof. Andrzeja Kadłuczki.

W 2020 r. na trenerach zielonych otaczających parafię powstał Park Miejski im. Górników Siarkowych, upamiętniający tradycje górnicze okolicy.

Wejście do parku miejskiego im. Górników Siarkowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj