Budowa tężni solankowej w pobliżu amfiteatru w parku Górczewska to jeden z pomysłów wybranych w głosowaniu nad budżetem obywatelskim. Propozycję poparło niemal 3 tys. mieszkańców. Tężnię otwarto w kwietniu 2021 roku. Działa od marca do listopada.
Tężnia jest zadaszona, wykonana z drewna, z systemem odprowadzenia wody deszczowej do studni chłonnych. Jej powierzchnia zajmuje około 500 metrów kwadratowych. Powierzchnia
parowania solanki wynosi 30-50 m kw., a zbiornik może pomieścić nawet do 20 tys. litrów solanki.
Rozpylona solanka na skutek nasłonecznienia i działania wiatru tworzy unoszący się aerozol zawierający m.in.: jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas i żelazo. Oddychanie nim ma działanie
profilaktyczne i lecznicze. Minerały i mikroelementy znajdujące się w solankowej wodzie wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę. Działanie lecznicze inhalacji korzystnie wpływa na układ nerwowy i gruczołów dokrewnych, a także działa stymulująco na pracę układu odpornościowego. Seanse oddechowe w tężni są także zalecane w chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego krwi.
W tężni solankowej najlepiej spędzić od 30 minut do godziny. W czasie inhalacji zaleca się spacery, bo przyspieszone krążenie wpływa na szybsze przyswajanie mikroelementów.
Specyficzny mikroklimat, będący naturalnym leczniczym inhalatorem wytwarza się także wokół tężni.