Staszowskie Spotkania z Kulturą Łowiecką

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Czas powstania

  2017 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Wydarzenie ma za zadanie krzewić idee łowieckie, jednocześnie podkreślając mądre i odpowiedzialne gospodarowaniu zasobami. Uczestnicy mają okazję zobaczyć łowieckie trofea, i zapoznać się z życiem myśliwych i ich pracą – nie tylko uczestnictwem w polowaniach, ale i podejmowanymi działaniami na rzecz ochrony przyrody. Podczas Spotkania z kulturą łowiecką mają miejsce pokazy psów myśliwskich, gdzie prezentowane są ich umiejętności. Atrakcją są również pokaz sokolniczy i prelekcje na temat gatunków myśliwskich.

  Podczas wydarzenia prezentowane są potrawy myśliwskie. Uczestnicy mają możliwość spróbowania dań z dziczyzny m.in. pierogów z sarniny czy gulaszu z jelenia, który jest przedmiotem konkursu rozstrzyganego podczas wydarzenia. Podczas spotkania prezentowane są wystawy przyrodniczo-łowieckie, stoiska myśliwych i pracowników Lasów Państwowych i pieśni myśliwskich.

  Dania z dziczyny. Fot. UMIG w Staszowie

  Opis kontekstów historycznych

  Lasy położone w gminie Staszów należą do Nadleśnictwa Staszów – jednego z największych nadleśnictw w Polsce. Jest to wielka różnorodność siedlisk i gatunków, co sprzyja rozwijaniu się tu kultury łowieckiej. Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Staszów jest bardzo bogata, zamieszkuje tu zwierzyna gruba – jelenie, sarny i dziki, i drobna – lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne. Z gatunków chronionych, które kiedyś były łownymi, występują tu wydry i bobry. Zadaniem nadleśnictwa jest nadzór nad działalnością kół łowieckich, które dzierżawią jego grunty.

  Dawniej prawo do łowów posiadali wyłącznie feudałowie. Zezwolenie mogli otrzymać sołtysi wsi wraz z wójtostwem, lecz jedynie na polowanie na małą zwierzynę. Z racji właścicieli ziemskich powstawały koła łowieckie, które pilnowały by na terenach łowieckich nie rozwijało się kłusownictwo. Znany ze swoich trofeów myśliwskich był książę Adam Radziwiłł, który często udawał się na polowania w swoich dobrach staszowskich.

  Poprzedni artykułTarg w Tyszowcach
  Następny artykułCmentarz żydowski w Tyszowcach