Czas powstania
2017 r.
Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
Wydarzenie ma za zadanie krzewić idee łowieckie, jednocześnie podkreślając mądre i odpowiedzialne gospodarowaniu zasobami. Uczestnicy mają okazję zobaczyć łowieckie trofea, i zapoznać się z życiem myśliwych i ich pracą – nie tylko uczestnictwem w polowaniach, ale i podejmowanymi działaniami na rzecz ochrony przyrody. Podczas Spotkania z kulturą łowiecką mają miejsce pokazy psów myśliwskich, gdzie prezentowane są ich umiejętności. Atrakcją są również pokaz sokolniczy i prelekcje na temat gatunków myśliwskich.
Podczas wydarzenia prezentowane są potrawy myśliwskie. Uczestnicy mają możliwość spróbowania dań z dziczyzny m.in. pierogów z sarniny czy gulaszu z jelenia, który jest przedmiotem konkursu rozstrzyganego podczas wydarzenia. Podczas spotkania prezentowane są wystawy przyrodniczo-łowieckie, stoiska myśliwych i pracowników Lasów Państwowych i pieśni myśliwskich.
Opis kontekstów historycznych
Lasy położone w gminie Staszów należą do Nadleśnictwa Staszów – jednego z największych nadleśnictw w Polsce. Jest to wielka różnorodność siedlisk i gatunków, co sprzyja rozwijaniu się tu kultury łowieckiej. Fauna leśna na terenie Nadleśnictwa Staszów jest bardzo bogata, zamieszkuje tu zwierzyna gruba – jelenie, sarny i dziki, i drobna – lisy, zające, bażanty, kuropatwy, borsuki, kuny i inne. Z gatunków chronionych, które kiedyś były łownymi, występują tu wydry i bobry. Zadaniem nadleśnictwa jest nadzór nad działalnością kół łowieckich, które dzierżawią jego grunty.
Dawniej prawo do łowów posiadali wyłącznie feudałowie. Zezwolenie mogli otrzymać sołtysi wsi wraz z wójtostwem, lecz jedynie na polowanie na małą zwierzynę. Z racji właścicieli ziemskich powstawały koła łowieckie, które pilnowały by na terenach łowieckich nie rozwijało się kłusownictwo. Znany ze swoich trofeów myśliwskich był książę Adam Radziwiłł, który często udawał się na polowania w swoich dobrach staszowskich.