Pomnik Powstańców Styczniowych w Ruszkowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Cmentarz parafialny „Na Zjawieniu”

  Położony jest w południowo -zachodniej części Radomyśla nad doliną...

  Krzyż nad Graniczką

  Rodziny zamordowanych podchorążych czekały 58 lat – do 12...

  Kościół pw. św. Tomasza

  Czas powstania: XVI w. Opis kontekstów historycznych: Pierwszy kościół w tym miejscu...

  Góra „Dorotka” w Będzinie

  Czas powstania: nie dotyczy Opis cech fizycznych: Wzgórze Przemienienia Pańskiego w Będzinie...

  Będzińskie targowisko

  Czas powstania: lata 20. XX w. Opis cech fizycznych: Przy ul. Gzichowskiej...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Maj 2004

  Opis cech fizycznych

  Pomnik Powstańców Styczniowych w Ruszkowie przedstawia 5 krzyży, skierowanych w różne strony oraz duży obelisk z tablicą na której wymienione zostały nazwiska poległych 10 kwietnia 1863 roku.

  Opis kontekstów historycznych

  Bitwa (nazywana też przez niektórych potyczką) pod Ruszkowem miała miejsce 10 kwietnia 1863 roku.

  W 2001 roku śp. Bp Roman Andrzejewski (pochodzący z pobliskiego Morzyczyna), trafił na zapis w księdze zgonów parafii Broniszewo o pochowaniu 13 kwietnia 1863 roku na tamtejszym cmentarzu pięciu powstańców styczniowych, poległych w potyczkach z wojskami carskimi. Na polu bitwy poległo 5 osób, 2 osoby zmarły z ran.

  Biskup wystąpił z inicjatywą wzniesienia pomnika upamiętniającego poległych i powołania w czerwcu 2002 roku Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych w Ruszkowie, którego został przewodniczącym. Odsłonięcie miało nastąpić w kwietniu 2003 roku w ramach uroczystości 140 rocznicy bitwy pod Ruszkowem. Na przeszkodzie stanęła śmierć biskupa. Osoby zaangażowane w realizację tego projektu postanowiły doprowadzić budowę pomnika do końca. W styczniu 2004 roku doszło do ponownego zawiązania komitetu i powołaniu nowego zarządu. Przewodniczącym został Paweł Szczepankiewicz, zastępcą Maria Hałas, Sekretarzem Marian Kominkiewicz, a skarbnikiem Gabriela Kwiatkowska. Komitet przyjął uchwałę, o wzniesieniu pomnika, upamiętniającego poległych. Komitet rozpoczął akcję pozyskania funduszy na realizację projektu ( m.in. wydanie publikacji „Pomniki dają żywym moc czynu…”) oraz środki z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

  Pomnik został odsłonięty w maju 2004 roku w 141 rocznicę zdarzenia.

  Każdego roku okazji obchodów rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości, przed pomnikiem gromadzą się delegacje i mieszkańcy gminy, aby złożyć hołd wszystkim poległym za Ojczyznę.

  Poprzedni artykułRzeźby Joachima Utecha
  Następny artykułKazimierz Klimczak