Pomnik Powstańców Styczniowych w Ruszkowie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Maj 2004

  Opis cech fizycznych

  Pomnik Powstańców Styczniowych w Ruszkowie przedstawia 5 krzyży, skierowanych w różne strony oraz duży obelisk z tablicą na której wymienione zostały nazwiska poległych 10 kwietnia 1863 roku.

  Opis kontekstów historycznych

  Bitwa (nazywana też przez niektórych potyczką) pod Ruszkowem miała miejsce 10 kwietnia 1863 roku.

  W 2001 roku śp. Bp Roman Andrzejewski (pochodzący z pobliskiego Morzyczyna), trafił na zapis w księdze zgonów parafii Broniszewo o pochowaniu 13 kwietnia 1863 roku na tamtejszym cmentarzu pięciu powstańców styczniowych, poległych w potyczkach z wojskami carskimi. Na polu bitwy poległo 5 osób, 2 osoby zmarły z ran.

  Biskup wystąpił z inicjatywą wzniesienia pomnika upamiętniającego poległych i powołania w czerwcu 2002 roku Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych w Ruszkowie, którego został przewodniczącym. Odsłonięcie miało nastąpić w kwietniu 2003 roku w ramach uroczystości 140 rocznicy bitwy pod Ruszkowem. Na przeszkodzie stanęła śmierć biskupa. Osoby zaangażowane w realizację tego projektu postanowiły doprowadzić budowę pomnika do końca. W styczniu 2004 roku doszło do ponownego zawiązania komitetu i powołaniu nowego zarządu. Przewodniczącym został Paweł Szczepankiewicz, zastępcą Maria Hałas, Sekretarzem Marian Kominkiewicz, a skarbnikiem Gabriela Kwiatkowska. Komitet przyjął uchwałę, o wzniesieniu pomnika, upamiętniającego poległych. Komitet rozpoczął akcję pozyskania funduszy na realizację projektu ( m.in. wydanie publikacji „Pomniki dają żywym moc czynu…”) oraz środki z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

  Pomnik został odsłonięty w maju 2004 roku w 141 rocznicę zdarzenia.

  Każdego roku okazji obchodów rocznicy odzyskania przez Polaków niepodległości, przed pomnikiem gromadzą się delegacje i mieszkańcy gminy, aby złożyć hołd wszystkim poległym za Ojczyznę.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł