Legenda z Siemnic

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Dąb w Siemnicach z kopią cudownego obrazu. Obraz malowany z natury w 1864 r., zbiory prywatne.
  Krzyż w pobliżu miejsca, gdzie stał dąb, cerkiew.
  Legenda z Siemnic oczami dziecka.

  Czas powstania: około XIV w.

  Opis cech fizycznych: Legenda przekazywana pokolenia na pokolenie, mająca potwierdzenie w źródłach archiwalnych i ikonograficznych.

  Opis kontekstów historycznych: Według legendy obraz Matki Boskiej Częstochowskiej  namalował na desce św. Łukasz w Jerozolimie. Stamtąd trafił do Konstantynopola, następnie do Kijowa, a w XIV w. znalazł się w Bełzie (dziś Ukraina). Książę opolski Władysław Opolczyk, najbliższy współpracownik króla Ludwika Węgierskiego, za jego zgodą, postanowił w 1384 r. obraz przewieźć do swojego zamku w Opolu na Śląsku. Ruszył więc z obrazem w długą drogę. Na jeden z wielu odpoczynków zatrzymał się ze swoją świtą w dębowym lesie, na terenie dzisiejszych Siemnic. Na czas postoju obraz powieszono na wielkim dębie. Po odjeździe księcia z obrazem, na dębie zajaśniało oblicze Matki Boskiej, co uznano za cud. Na dębie zwieszono kopię obrazu. Zaczęły tu ściągać pielgrzymki. W XV w. powstała wieś Siemnice. Pod koniec XVII w., ówczesny właściciel wsi Łukasz Franciszek Prusinowski kasztelan lubaczowski i starosta czerkaski, otoczył dąb ogrodzeniem z dziewięcioma kamiennymi kolumnami, a obok wzniesiono drewnianą cerkiew. W 1840 r. cerkiew zaczęła podupadać, dlatego kolejny właściciel Siemnic, Robert Dobrzelewski kazał ją rozebrać, po czym w tym miejscu postawił młyn. Wyposażenie cerkwi przeniesiono do cerkwi parafialnej w Czartowcu. Część ikon trafiła do dworu w Siemnicach. W 1865 r. obraz Matki Bożej przeniesiono do nowej, drewnianej kaplicy nad źródłem w Czartowczyku (obecnie gmina Tyszowce), gdzie ściągały pielgrzymki.

  W 1876 r., w olbrzymi stary dąb,. uderzył piorun podczas burzy, niszcząc jego wierzchołek. Ludność wydrążyła w nim wielkie wnętrze (można było pomieścić sześć osób) i umieściła figurkę św. Jana Nepomucena.   

   Dziś w miejscu objawienia Matki Boskiej w Siemnicach stoi metalowy krzyż,  a legendę opowiadają nawet ojcowie paulini na Jasnej Górze, gdyż oryginalny obraz wieziony przez księcia Władysława Opolczyka, to znany wszystkim obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Jeden z kolejnych odpoczynków księcia wypadł bowiem pod Częstochową. Tam konie po odpoczynku nie chciały iść dalej i książę uznał to za znak. Zostawił obraz w kościele na Jasnej Górze, gdzie do dziś się znajduje.

  Gdzie znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej z dębu w Siemnicach nie wiadomo. Legenda ta łączy się z kapliczką w Czartowczyku (na Gołaisze), opisaną w gminie Tyszowce.

  Województwo: lubelskie

  Gmina: Rachanie