Bieg do Serca Kołłątaja

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Pierwszy bieg odbył się w 2017 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Organizacja biegu wiąże się z uczczeniem rocznicy Konstytucji 3 maja. Bieg na trasie 10 km rozpoczyna się w Staszowie, a kończy pod Pałacem w Wiśniowej, w miejscowości w której znajduje się serce Hugona Kołłątaja, współtwórcy Konstytucji 3 maja. Uczestnicy na trasie mijają Leśny Staw Ogrodzony, Źródełko „Pod Dębem”, zespół 6 jezior Torfowych, z których wypływa leśny strumień Desna i liczne inne stawy i oczka wodne.

  Opis kontekstów historycznych

  Wydarzenie ma podtrzymywać pamięć o księdzu Hugonie Kołłątaju, podkanclerzu koronnym i wybitnym działaczu politycznym i oświatowym, którego rodzina zamieszkiwała pobliską Wiśniową. On sam utrzymywał bliskie kontakty z bratem Rafałem Kołłątajem, starostą trześniowskim, który nabył wieś Wiśniowa pod koniec XVIII w. Zgodnie z życzeniem Hugo Kołłątaja po śmierci ciało jego zostało złożone do jednej z krypt na Powązkach w Warszawie, a serce zostało przekazane rodzinie w Wiśniowej. Rodzina złożyła je w podziemiach tutejszego kościoła pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. W 1950 r. serce przeniesiono do skrytki za pamiątkową tablicą w prezbiterium, poświęconą wybitnemu działaczowi, ufundowaną w 1882 r..

  Tablica pamiątkowa, za którą znajduje się serce Hugona Kołłątaja

  W Wiśniowej zachował się pałac Kołłątajów, który w XVIII w. został przebudowany, zyskując barokowo-klasycystyczny charakter. W jego pomieszczeniach urządzono Izbę Pamięci poświęcona księdzu Kołłątajowi, w której prezentowane są oryginalne dokumenty wydane za jego życia.

  Pałac i park Kołłątajów w Wiśniowej