Czas powstania
2000 r.
Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu
Dzieje Radomska związane są z osobą św. Jadwigi Andegaweńskiej. Choć ona sama nigdy nie odwiedziła tego miasta, to właśnie w Radomsku, szlachta zadecydowała o wyborze młodszej córki Ludwika Węgierskiego i Elżbiety Bośniaczki na Króla Polski.
Dla upamiętnienia tego wydarzenia i postaci Jadwigi, podczas XXI Uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Radomsku, w dniu 12 listopada 2000 roku, Jadwiga została ogłoszona patronką miasta. Wydarzenie to upamiętnia tablica z wizerunkiem królowej, umieszczona na ścianie budynku tamtejszego Muzeum Regionalnego.
16 października 2008 roku odsłonięto pomnik przedstawiający postać świętej. Przedstawia on Jadwigę w koronie na głowie, trzymającą w dłoniach atrybuty władzy królewskiej – berło i jabłko. Na cokole pomnika, z trzech stron, zainstalowane zostały tablice w kształcie tarczy odlane z brązu, informujące o związku Jadwigi z miastem. Na jednym z nich, przypominającym Orła Piastowskiego w Koronie czytamy:
ŚWIĘTA JADWIGA
KRÓLOWA POLSKI
1374–1399
PATRONKA RADOMSKA
W DOWÓD WDZIĘCZNOŚCI
SPOŁECZEŃSTWO MIASTA
RADOMSKO
16 PAŹDZIERNIKA 2008
Po prawej stronie cokołu na tablicy w kształcie herbu miasta umieszczono napis:
DLA UPAMIĘTNIENIA
ZJAZDÓW
RYCERSTWA
I DOSTOJNIKÓW
POLSKICH
W RADOMSKU
1382–1384
Trzecia tablica, z lewej strony cokołu, utrzymana została w formie herbarza andegaweńskiego. Napis na niej brzmi:
TROSKLIWA
OPIEKUNKA
UBOGICH
I KRZYWDZONYCH
Opis kontekstów historycznych
Radni Miasta w Radomsku, miejscowe duchowieństwo i okoliczni mieszkańcy zwrócili się w roku 1998 do Stolicy Apostolskiej z prośbą o ogłoszenie Świętej Jadwigi Królowej Patronką Radomska. Kongregacja Kultu Bożego i Sakramentów na mocy pełnomocnictw udzielonych przez Papieża Jana Pawła II, dnia 18 grudnia 1999 roku, przychyliła się do złożonej prośby. Dzięki tym poczynaniom, 12 listopada 2000 roku, podczas XXI Uroczystej Sesji Rady Miejskiej, ogłoszono Jadwigę patronką miasta Radomska.
Mieszkańcy Radomska wybrali św. Jadwigę swoją patronką, gdyż właśnie w tym mieście, w latach 1382-1384 w klasztorze franciszkanów, odbywały się zjazdy szlachty, na których zdecydowano, że Jadwiga Andegaweńska zasiądzie na tronie Polski.
Kronikarz Jan z Czarnkowa pisał:
„(…) dnia drugiego miesiąca marca, przedniejsi panowie polscy oraz Bodzanta, arcybiskup gnieźnieński, zjechawszy się w Radomsku, jednomyślną zgodą i wolą postanowili posłać po Jadwigę, córkę ś. p. zmarłego króla, z prośbą, aby przyjechała do Polski na królowanie, inaczej bowiem, jeżeli będzie zwlekała z przyjazdem, przystąpią do obioru króla. Nadto postanowili i wzajemnie się zobowiązali, iż żaden z nich nadal pod utratą czci nie będzie jeździł z poselstwem do Węgier, a królowej oznajmili, że po jej córkę nigdy więcej posyłać nie będą (…).
Jadwiga została koronowana w Krakowie 16 października 1384 r. na króla Polski.
Województwo: łódzkie
Gmina: Radomsko