Hodowla bizonów amerykańskich w Kurozwękach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  2000 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Na łąkach za kurozwęckim pałacem znajduje się hodowla bizonów, obejmująca osobniki dorosłe i młode. Obecnie hodowla liczy 80 sztuk. Bizony przebywają w naturalnych warunkach, na terenie rozległych terenów zespołu pałacowo-parkowego w Kurozwękach. Atrakcją jest udział w Safari bizon, podczas którego można z bliska obserwować zwierzęta, gdyż specjalnie przygotowany wóz wjeżdża między stado bizonów. W trakcie safari przewodnik opowiada o zwyczajach zwierząt i anegdotkach związanych z ich tutejszą hodowlą.

  Młody bizon

  Oprócz bizonów atrakcję stanowi mini zoo, gdzie możemy zobaczyć m.in. odtworzony gatunek wymarłego tura. Co roku przygotowany jest tu tematyczny labirynt kukurydziany, który cieszy się popularnością wśród dzieci i dorosłych. W restauracji zwiedzający mają możliwość spróbowania dań z bizona – pizzy, burgera, smalcu i kiełbasy.

  Lokalne smaki – smalec z bizona fot. kurozweki.com

  Opis kontekstów historycznych

  W 1991 r. pałac został odzyskany przez przedwojennych właścicieli – rodzinę Popielów. Od tego momentu trwały prace mające na celu odrestaurowania pałacu. jednym z założeń było utworzenie tu miejsca turystycznego. W 2000 r. sprowadzono tu bizony, które stały się niewątpliwa atrakcją, kojarzoną z Kurozwękami. Po otrzymaniu zgody z Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Ochrony Środowiska, sprowadzono tu 20 jałówek i 2 byki z największej hodowli w Europie „Bison d’Ardenne” w Belgii. Po obowiązkowej kwarantannie zostało osiedlone na łąkach kompleksu. Bizonom odpowiadają kurozwęckie tereny, gdyż od początku hodowli urodziło się tu ponad 60 młodych. Jest to wyjątkowa hodowla, jedyna taka w Polsce.