Hodowla bizonów amerykańskich w Kurozwękach

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Czas powstania

  2000 r.

  Opis cech fizycznych wprowadzonego Gminnego Cudu Regionu

  Na łąkach za kurozwęckim pałacem znajduje się hodowla bizonów, obejmująca osobniki dorosłe i młode. Obecnie hodowla liczy 80 sztuk. Bizony przebywają w naturalnych warunkach, na terenie rozległych terenów zespołu pałacowo-parkowego w Kurozwękach. Atrakcją jest udział w Safari bizon, podczas którego można z bliska obserwować zwierzęta, gdyż specjalnie przygotowany wóz wjeżdża między stado bizonów. W trakcie safari przewodnik opowiada o zwyczajach zwierząt i anegdotkach związanych z ich tutejszą hodowlą.

  Młody bizon

  Oprócz bizonów atrakcję stanowi mini zoo, gdzie możemy zobaczyć m.in. odtworzony gatunek wymarłego tura. Co roku przygotowany jest tu tematyczny labirynt kukurydziany, który cieszy się popularnością wśród dzieci i dorosłych. W restauracji zwiedzający mają możliwość spróbowania dań z bizona – pizzy, burgera, smalcu i kiełbasy.

  Lokalne smaki – smalec z bizona fot. kurozweki.com

  Opis kontekstów historycznych

  W 1991 r. pałac został odzyskany przez przedwojennych właścicieli – rodzinę Popielów. Od tego momentu trwały prace mające na celu odrestaurowania pałacu. jednym z założeń było utworzenie tu miejsca turystycznego. W 2000 r. sprowadzono tu bizony, które stały się niewątpliwa atrakcją, kojarzoną z Kurozwękami. Po otrzymaniu zgody z Ministerstwa Rolnictwa i Ministerstwa Ochrony Środowiska, sprowadzono tu 20 jałówek i 2 byki z największej hodowli w Europie „Bison d’Ardenne” w Belgii. Po obowiązkowej kwarantannie zostało osiedlone na łąkach kompleksu. Bizonom odpowiadają kurozwęckie tereny, gdyż od początku hodowli urodziło się tu ponad 60 młodych. Jest to wyjątkowa hodowla, jedyna taka w Polsce.