Kościół św. Jakuba Apostoła w Bakałarzewie

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Bractwo Rycerskie Zamku Będzin

  Czas powstania: 2001 r. Opis kontekstów historycznych: Bractwo Rycerskie Zamku Będzin...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Kościół parafialny został wybudowany w roku 1936.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Mieszcząca się w centrum Bakałarzewa świątynia nie jest wiekowym obiektem, gdyż została wybudowana w 1936 roku.

  Świątynia wybudowana w stylu neoklasycznym. Posiada jeden z najstarszych renesansowych ołtarzy na Podlasiu, pochodzący z 1620 r. Z tego okresu pochodzi również zabytkowa ambona. W prezbiterium przy ścianach bocznych znajdują się stalle. W ołtarzu głównym zawieszony jest obraz MB Częstochowskiej, pod nim obraz Wniebowzięcia NMP. Z lewej strony nawy bocznej obok prezbiterium znajduje się kaplica św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W ołtarzu nawy prawej umieszczono podobiznę Najświętszej Maryi Panny i św. Dominika.

  Kościół wpisany jest do rejestru zabytków.

  Opis kontekstów historycznych

  Dzieje parafii Bakałarzewo sięgają pierwszej połowy XVI wieku. W 1520 r. pod nazwą Dowspudzka powstaje dojazdowa obsługa duszpasterska. Pierwsze księgi metryczne datowane są na 1561 r.

  W 1607 r. sprowadzono na stałe ks. Grzegorza Mieńkowskiego. Zostaje pierwszym proboszczem. Dwa lata później parafia zostaje uposażona w „7 włók” ziemi w mieście Dowspuda. W latach 1669-1674 ks. Hieronim Brentallt dla uczczenia dziedzica, który zamieszkał w Dowspudzie, Mikołaja Mikołajowicza Bakalarowicza nazwał miejscowość Bakałarzewo.

  W 1771 r. ks. Stefan Kozbielewicz, z pomocą właściciela dóbr garbarskich, Stanisława Chlewińskiego, zbudował nowy kościół drewniany. Dotychczasowy miał tytuł Zwiastowania NMP, nowy otrzymał tytuł św. Jakuba Apostoła.

  W latach 1827-1844 proboszczem był ks. Mikołaj Gajewski. Ks. Stanisław Szczęsnowicz, proboszcz parafii w latach 1903-1914, przygotował materiały do budowy nowego kościoła. Pracę przerwało aresztowanie go przez Niemców.

  W 1930 r. ks. Julian Łosiewski, proboszcz parafii w latach 1926-1935, rozpoczął budowę obecnego kościoła. Zakończył ją ks. Romuald Jałbrzykowski, zamordowany przez hitlerowców, bratanek arcybiskupa wileńskiego. Konsekracja nowego kościoła nastąpiła 6 czerwca 1937 r.

  Po wojnie, doszczętnie zrujnowany kościół (zostały tylko boczne ściany), został odbudowany, gdy proboszczem był ks. Lucjan Stec (1944-1947). Za czasów, gdy proboszczem był ks. Zygmunt Sędziak (1981-1992) odbudowano wieże kościelne.

  Kościół w okresie międzywojennym. Źródło bakalarzewo.pl