Kościół św. Jakuba Apostoła w Bakałarzewie

    Podobne obiekty, wydarzenia

    Kaplica trzech osób w Zagaciu

    Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

    Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

    Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

    Pałac Radziwiłłów w Balicach

    Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

    Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

    Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

    Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

    Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

    Udostępnij

    Czas powstania

    Kościół parafialny został wybudowany w roku 1936.

    Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

    Mieszcząca się w centrum Bakałarzewa świątynia nie jest wiekowym obiektem, gdyż została wybudowana w 1936 roku.

    Świątynia wybudowana w stylu neoklasycznym. Posiada jeden z najstarszych renesansowych ołtarzy na Podlasiu, pochodzący z 1620 r. Z tego okresu pochodzi również zabytkowa ambona. W prezbiterium przy ścianach bocznych znajdują się stalle. W ołtarzu głównym zawieszony jest obraz MB Częstochowskiej, pod nim obraz Wniebowzięcia NMP. Z lewej strony nawy bocznej obok prezbiterium znajduje się kaplica św. Teresy od Dzieciątka Jezus. W ołtarzu nawy prawej umieszczono podobiznę Najświętszej Maryi Panny i św. Dominika.

    Kościół wpisany jest do rejestru zabytków.

    Opis kontekstów historycznych

    Dzieje parafii Bakałarzewo sięgają pierwszej połowy XVI wieku. W 1520 r. pod nazwą Dowspudzka powstaje dojazdowa obsługa duszpasterska. Pierwsze księgi metryczne datowane są na 1561 r.

    W 1607 r. sprowadzono na stałe ks. Grzegorza Mieńkowskiego. Zostaje pierwszym proboszczem. Dwa lata później parafia zostaje uposażona w „7 włók” ziemi w mieście Dowspuda. W latach 1669-1674 ks. Hieronim Brentallt dla uczczenia dziedzica, który zamieszkał w Dowspudzie, Mikołaja Mikołajowicza Bakalarowicza nazwał miejscowość Bakałarzewo.

    W 1771 r. ks. Stefan Kozbielewicz, z pomocą właściciela dóbr garbarskich, Stanisława Chlewińskiego, zbudował nowy kościół drewniany. Dotychczasowy miał tytuł Zwiastowania NMP, nowy otrzymał tytuł św. Jakuba Apostoła.

    W latach 1827-1844 proboszczem był ks. Mikołaj Gajewski. Ks. Stanisław Szczęsnowicz, proboszcz parafii w latach 1903-1914, przygotował materiały do budowy nowego kościoła. Pracę przerwało aresztowanie go przez Niemców.

    W 1930 r. ks. Julian Łosiewski, proboszcz parafii w latach 1926-1935, rozpoczął budowę obecnego kościoła. Zakończył ją ks. Romuald Jałbrzykowski, zamordowany przez hitlerowców, bratanek arcybiskupa wileńskiego. Konsekracja nowego kościoła nastąpiła 6 czerwca 1937 r.

    Po wojnie, doszczętnie zrujnowany kościół (zostały tylko boczne ściany), został odbudowany, gdy proboszczem był ks. Lucjan Stec (1944-1947). Za czasów, gdy proboszczem był ks. Zygmunt Sędziak (1981-1992) odbudowano wieże kościelne.

    Kościół w okresie międzywojennym. Źródło bakalarzewo.pl