Goła Zośka

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Legenda Gołej Zośki sięga początków XIX wieku.

  Opis cech fizycznych Gminnego Cudu Regionu

  Nad malowniczym, augustowskim jeziorem Rospuda zlokalizowany jest cypelek o intrygującej nazwie: Goła Zośka, przy którym zlokalizowana jest rzeźba dziewczyny, zainstalowana w roku 2015.

  Posąg został wykonany z 3,5 tonowego piaskowca, który do Augustowa został przetransportowany z Gór Świętokrzyskich. Rzeźba przedstawia nagą kobietę naturalnych rozmiarów w pozycji siedzącej. Pomnik wykonał augustowski artysta, absolwent wydziału rzeźby ASP w Warszawie Waldemar Dziekoński, który od 30 lat żyje i pracuje w Kanadzie.

  Opis kontekstów historycznych

  Literackie rekonstrukcje różnych wersji legendy o Gołej Zośce zostały utrwalone w książce „Goła Zośka – echa legendy” autorstwa Barbary Ostaszewskiej, pomysłodawczyni i współrealizatorki posadowienia posągu. Fragment książki:

  „Goła Zośka- tajemnicza bohaterka miejscowych opowieści. Według jednej  to dziewczyna z ludu, która w noc świętojańską puszczała wianek na dobrą wróżbę miłosną. Gdy ten utknął w trzcinach, weszła do wody, by go pchnąć jak najdalej i wtedy utonęła. W innej opowieści Zośka jest markietanką, ciągnącą za armią Napoleona na wschód w 1812 roku. Posądzona przez Francuzów o podwójne szpiegostwo traci życie z ich rąk w dramatycznych okolicznościach tu, na cyplu.
  Znana jest też Zośka – córka leśnika, mieszkająca w pobliżu, nad Rospudą, zakochana z wzajemnością w rosyjskim oficerze w czasach powstania listopadowego. 

  Inna historia opowiada o Zośce – narzeczonej  młodzieńca z Augustowa, który walczy w oddziale Wawra w powstaniu styczniowym w okolicznych lasach. 

  Nie brak i całkiem współczesnych opowieści o Gołej Zośce. 

  W każdej z nich jest ona osobą szczerze kochająca i związaną z przyrodą ziemi augustowskiej. W każdej z opowieści epizod nagości nad brzegiem tego jeziora wiąże się  ze znaczącym wydarzeniem w życiu bohaterki.

  Goła Zośka przetrwała w  opowieściach i dała nazwę temu miejscu, które dla tysięcy odwiedzających jest miejscem niezapomnianych wspomnień, często bardzo szczęśliwych”.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł