Wąwozy lessowe

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Hinko Ethiopus

  Czas powstania: XIV w. opis kontekstów historycznych: Początki osadnictwa na będzińskiej...

  Rezerwat „Łęka”

  Utworzony zarządzenie Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa...

  Ujście Sanu do Wisły w Dąbrówce Pniowskiej

  Dąbrówka Pniowska to wieś w Polsce położona w województwie...

  Cementownia Grodziec

  Czas powstania: 1857 r. Opis kontekstów historycznych: Pozostałości zabudowań Cementowni Grodziec...

  Zamek w Będzinie

  Czas powstania: przełom XIV w. Opis kontekstów historycznych: Będziński zamek jest...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Nieznany.

  Terminem wąwóz określa się małą dolinkę erozyjną powstała pod wpływem
  działalności wód okresowych.

  Opis cech fizycznych

  Roztocze Zachodnie jest inaczej nazywane lessowym. Usłane jest wzgórzami z epoki górnej kredy, przykrytymi grubą warstwą lessu. Częścią Roztocza Zachodniego jest Roztocze Gorajskie – położone w gminie Goraj. Na Roztoczu Gorajskim wąwozy tworzą gęstą sieć form oraz tworzą silnie rozgałęzione systemy o głębo­kości do 15 m, w których forma główna osiąga długość od 4 do 6 km. W tej krainie geograficznej wąwozy zajmują 34,6 km, co sta­nowi 4,5 % powierzchni całego Roztocza Gorajskiego.

  Ukształtowanie tego terenu jest dosyć zróżnicowane. Często występują tutaj wąwozy, zazwyczaj porośnięte lasem grabowo – bukowym. Wśród wąwozów region ten wyróżnia się dużą ilością wąwozów lessowych. Jest to element, który jeszcze bardziej wzbogaca piękno tutejszego krajobrazu. Skutkuje to tym, że gmina Goraj jest coraz częściej odwiedzana przez turystów.

  Przez tutejsze wąwozy przebiegają ścieżki piesze oraz szlaki rowerowe, między innymi Szlak Rowerowy Jastrzębia Zdebrz. Na terenie większości tutejszych wąwozów zostały położone betonowe płyty drogowe.

  Od 2007 roku w gminie Goraj zrealizowano 26 zadań z zakresu zabezpieczania wąwozów przed erozją. Długość wszystkich wykonanych inwestycji wynosi około 10 km. Na ten element krajobrazu regularnie przeznaczane są fundusze i dofinansowania, wynikające z konieczności zabezpieczania wąwozów lessowych przed erozją.

  Poprzedni artykułGorajski kalendarz
  Następny artykuł„Małe Bieszczady” Gminy Goraj