Czas powstania

Nieznany.

Terminem wąwóz określa się małą dolinkę erozyjną powstała pod wpływem
działalności wód okresowych.

Opis cech fizycznych

Roztocze Zachodnie jest inaczej nazywane lessowym. Usłane jest wzgórzami z epoki górnej kredy, przykrytymi grubą warstwą lessu. Częścią Roztocza Zachodniego jest Roztocze Gorajskie – położone w gminie Goraj. Na Roztoczu Gorajskim wąwozy tworzą gęstą sieć form oraz tworzą silnie rozgałęzione systemy o głębo­kości do 15 m, w których forma główna osiąga długość od 4 do 6 km. W tej krainie geograficznej wąwozy zajmują 34,6 km, co sta­nowi 4,5 % powierzchni całego Roztocza Gorajskiego.

Ukształtowanie tego terenu jest dosyć zróżnicowane. Często występują tutaj wąwozy, zazwyczaj porośnięte lasem grabowo – bukowym. Wśród wąwozów region ten wyróżnia się dużą ilością wąwozów lessowych. Jest to element, który jeszcze bardziej wzbogaca piękno tutejszego krajobrazu. Skutkuje to tym, że gmina Goraj jest coraz częściej odwiedzana przez turystów.

Przez tutejsze wąwozy przebiegają ścieżki piesze oraz szlaki rowerowe, między innymi Szlak Rowerowy Jastrzębia Zdebrz. Na terenie większości tutejszych wąwozów zostały położone betonowe płyty drogowe.

Od 2007 roku w gminie Goraj zrealizowano 26 zadań z zakresu zabezpieczania wąwozów przed erozją. Długość wszystkich wykonanych inwestycji wynosi około 10 km. Na ten element krajobrazu regularnie przeznaczane są fundusze i dofinansowania, wynikające z konieczności zabezpieczania wąwozów lessowych przed erozją.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj