Wąwozy lessowe

  Podobne obiekty, wydarzenia

  Kaplica trzech osób w Zagaciu

  Czas powstania: 1895 Opis cech fizycznych: Kaplica zadaszona w barwach...

  Kościół śś. Piotra i Pawła w Bolechowicach

  Czas powstania: pierwotny kościół istniał już w latach 1325-1327 Opis...

  Pałac Radziwiłłów w Balicach

  Czas powstania: obecny pałac jest wynikiem przebudowy w latach...

  Figura św. Jana Nepomucena w Aleksandrowicach

  Czas powstania: 1755 Opis cech fizycznych: Figura przydrożna św. Jana...

  Kaplica Jerozolimska w Przegini Narodowej

  Czas powstania: 1990-1991 Opis cech fizycznych: W pięknej, leśnej scenerii...

  Udostępnij

  Czas powstania

  Nieznany.

  Terminem wąwóz określa się małą dolinkę erozyjną powstała pod wpływem
  działalności wód okresowych.

  Opis cech fizycznych

  Roztocze Zachodnie jest inaczej nazywane lessowym. Usłane jest wzgórzami z epoki górnej kredy, przykrytymi grubą warstwą lessu. Częścią Roztocza Zachodniego jest Roztocze Gorajskie – położone w gminie Goraj. Na Roztoczu Gorajskim wąwozy tworzą gęstą sieć form oraz tworzą silnie rozgałęzione systemy o głębo­kości do 15 m, w których forma główna osiąga długość od 4 do 6 km. W tej krainie geograficznej wąwozy zajmują 34,6 km, co sta­nowi 4,5 % powierzchni całego Roztocza Gorajskiego.

  Ukształtowanie tego terenu jest dosyć zróżnicowane. Często występują tutaj wąwozy, zazwyczaj porośnięte lasem grabowo – bukowym. Wśród wąwozów region ten wyróżnia się dużą ilością wąwozów lessowych. Jest to element, który jeszcze bardziej wzbogaca piękno tutejszego krajobrazu. Skutkuje to tym, że gmina Goraj jest coraz częściej odwiedzana przez turystów.

  Przez tutejsze wąwozy przebiegają ścieżki piesze oraz szlaki rowerowe, między innymi Szlak Rowerowy Jastrzębia Zdebrz. Na terenie większości tutejszych wąwozów zostały położone betonowe płyty drogowe.

  Od 2007 roku w gminie Goraj zrealizowano 26 zadań z zakresu zabezpieczania wąwozów przed erozją. Długość wszystkich wykonanych inwestycji wynosi około 10 km. Na ten element krajobrazu regularnie przeznaczane są fundusze i dofinansowania, wynikające z konieczności zabezpieczania wąwozów lessowych przed erozją.

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł